Egy névtelenül nyilatkozó magas rangú kormányzati tisztségviselő hétfő délelőtt közölte, hogy Evklídisz Cakalotosz gazdasági ügyekért felelős külügyminiszter-helyettes, görög főtárgyaló a pénzügyminiszteri tisztség első számú várományosa.
A görög sajtóban Jeórjiosz Sztatakisz gazdasági miniszter neve is felröppent esetleges jelöltként.
Az eddigi pénzügyminiszter, Jánisz Varufakisz görög pénzügyminiszter hétfőn jelentette be, hogy azonnali hatállyal lemond posztjáról. Utódját hivatalosan a politikai vezetők hétfő délelőtti tanácskozása után nevezik meg.
Varufakisz a januárban hivatalba lépett Ciprasz-kormány legellentmondásosabb személyisége volt. Míg honfitársai imádják és szupersztárként ünnepelték, külföldön kifejezetten nem kedvelték. Euróövezeti partnerei többé-kevésbé nyíltan panaszkodtak arra, hogy nehéz együttműködni vele, stílusa arrogáns, kioktató. Ennek következtében Alekszisz Ciprasz áprilisban úgy döntött, hogy csökkenti Varufakisz szerepét a nemzetközi hitelezőkkel folytatott tárgyalásokon, és gyakorlatilag Cakalotoszt tette meg főtárgyalónak.
Az 1960-ban Rotterdamban született Evklídisz Cakalotosz az oxfordi és a sussexi egyetemen közgazdaságtant, politikatudományt és filozófiát tanult, 1989-ben Oxfordban doktorált. Egy évet dolgozott kutatóként a kenti egyetemen, majd tanított, előbb a kenti egyetemen (1990-1993), majd az athéni közgazdaságtudományi (1994-2010) és az athéni állami egyetemen (2010 óta).
A kormányzó Radikális Baloldal Koalíciójának (Sziriza) politikusa, először 2012 májusában választották meg parlamenti képviselőnek, majd a 2015 januárjában tartott választáson ismét mandátumot nyert. Tagja a Sziriza központi bizottságának.
A politikus nagyapja az a Thraszívulosz Cakalotosz tábornok volt, aki részt vett az első világháborúban az 1919-1922-es görög-török-háborúban, a második világháborúban, majd a görög hadsereg vezérkari főnöke volt és jelentős szerepet játszott a polgárháborúban.
Megkérdezték a lengyeleket, hogy mi legyen a görögökkel
A lengyelek 59,6 százaléka ellenzi, hogy Görögország további pénzügyi segítséget kapjon egy hétfőn nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatási eredmény szerint. A felmérést az IBRIS intézet végezte el július 3-án és 4-én a Rzeczpospolita című napilap megbízásából.
A megkérdezettek 28,7 százaléka úgy véli, hogy Görögországnak továbbra is segítséget kellene nyújtani. Az így válaszolóknak 57 százaléka 25 és 34 év közötti. A segítséget ellenzők 74 százaléka pedig 45 és 54 év közötti.
Megszólalt Venezuela elnöke is
Lelkesen üdvözölte a görög népszavazás eredményét Nicolás Maduro venezuelai szocialista elnök, aki szerint a görögök a vasárnapi referendumon nemet mondtak az Athénnek hitelező "vérszívóknak".
"A görögök kimondták a véleményüket, és az európai hatóságoknak tisztelniük kell őket. Ez a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénzügyi terrorizmusa felett aratott nagy győzelem. Elég volt a kapitalista kizsákmányolásból" - hangoztatta Maduro a Venezuela függetlenségének napján rendezett vasárnapi katonai parádén.
A venezuelai államfő szerint az Alekszisz Ciprasz görög kormányfő által kezdeményezett népszavazással Görögország történelmi lépést tett, és Venezuela szemszögéből nézve a görögöknek megérte harcolniuk.
"Gratulálok a görögöknek azért, hogy nemet mondtak az IMF és a Világbank vérszívóinak" - mondta Maduro.
MTI