4p

Úgy tűnik, hogy a mezőgazdaság megmentette a magyar növekedést a második negyedévben. Az ipari termelés visszaesése után sokan azt várták, hogy a GDP jóval szerényebben bővül a vártnál, de a megszigorítások múló hatása és a tavalyi nagyon rossz termés után az idei jó termés automatikusan húzza felfelé a gazdaságot.

(Mfor-montázs)

Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 2,2 százalékkal, a naptári hatást figyelembe véve 2,1 százalékkal nőtt 2008 második negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és az Ecostat csütörtökön közölt gyorsbecsléséből. Az elemzők a második negyedévre előzetesen csak 1,9 százalékos növekedést vártak.

Az első negyedévhez viszonyítva - szezonálisan kiigazított adatok szerint - 0,6 százalékkal nőtt a GDP a második negyedévben. Az első félévben a gazdasági növekedés kiigazítás nélkül két százalék, a naptári hatás kiszűrésével pedig 1,6 százalék volt.

Az európai recesszió még nem érezteti hatását

Barcza György, a K&H elemzőjét nem lepte meg a 2,2 százalékos GDP-adat, hiszen ő eredetileg is erre tippelt. A piaci konszenzus eredetileg egyébként is 2,2 százalékról szólt, de sok elemző az elmúlt hónapok gyenge európai konjunktúráját és az ipari termelés visszaesését látva, lefelé módosított előrejelzésén. Ez a pesszimizmus racionális volt abban a tekintetben, hogy a legtöbb európai országban a második negyedév lassabb növekedést produkált a vártnál.

Magyarországon azonban a mezőgazdaság jól teljesít, illetve a költségvetési megszigorítás is kisebb. Ennek a két hatásnak az eredménye a második negyedévben ellensúlyozta a gyengébb külső konjunktúra negatív hatását, véli a szakember. 

Igaz, a magyar gazdaság pályája alapvetően nem változott, vagyis egy nagyon lassú és fokozatos fellendülésnek vagyunk szemtanúi. Ez alapvetően egy automatizmus, hiszen a mezőgazdaság tavalyi nagyon rossz eredménye nem ismétlődik meg, illetve a megszigorítások hatása is elenyészik, teszi hozzá az elemző.

A negatív külső hatások azonban - főként az export visszaesésén keresztül - éreztetni fogják hatásukat. Korábban úgy számoltak az elemzők, hogy a magyar gazdaság év végére, jövő év elejére akár négy százalékig is kifuthat. Most azonban úgy tűnik, hogy a tetőzés nem lesz magasabb három százaléknál, és 2009-ben beragadhat ezen a szinten.

Barcza György szerint nehéz megmondani, hogy ez a három százalékos eredmény jó vagy rossz. Természetesen sokkal jobb, mint a tavaly év végi egy százalékos növekedési ütem, önmagunkhoz és a lehetőségeinkhez képest viszont gyenge. Régiós összehasonlításban pedig még mindig gyengén muzsikálunk.

221 lesz az euró-árfolyam?

A továbbra is lassú magyar gazdasági növekedés mellett változatlanul erős forintra és az infláció csökkenésére lehet számítani a következő másfél évben - olvasható a német Commerzbank nemzetközi előrejelzésében.

A bank szakértői elsősorban a lassuló exportteljesítményre hivatkozva a gazdasági növekedés 2,2-3,5 százalékos szinten maradására számítanak 2008-2009-ben.

Az előrejelzés készítői emlékeztetnek arra, hogy - részben a Magyar Nemzeti Bank (MNB)  infláció elleni küzdelmének köszönhetően - a forint tíz százalékot erősödött 2008 második negyedévében az előző időszakhoz képest. A forint euróval szembeni erősödése a Commerzbank szerint a jövőben sem áll meg: 2009 szeptemberére 221 forintos eurót jósol a hitelintézet.

A gyenge gazdasági növekedés hatására szűkülő munkaerőpiac az elemzők szerint a fogyasztói árak csökkenését eredményezheti, az infláció pedig 2009 szeptemberére akár három százalékra is mérséklődhet.

Az elemzés kiemeli, hogy a magas pénzpiaci kamatlábak, a globális kereslet visszaesése, az energiahordozók és az élelmiszerek árának növekedése az eurózóna országait a gazdasági recesszió felé sodorhatják. Ebben a térségben a gazdasági növekedés érzékelhetően visszaesik, a 2009-es átlagos gazdasági növekedés pedig valószínűleg csak 0,75 százalékos lesz, szemben a 2008-ra várt 1,4 százalékkal.

Az infláció növekedésére ugyanakkor az eurózónában sem lehet számítani. A közös valutát használó országok éves inflációja júliusban 4,1 százalékon tetőzött, az év végére várhatóan 3,6 százalékra, 2009-re pedig 2,7 százalékra mérséklődhet. Az euró júliusban kezdődött dollárral szembeni gyengülése is folytatódhat: 2009 szeptemberére a hitelintézet elemzői mintegy tíz százalékkal gyengébb eurót jósolnak.

VMI

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!