Lagarde, aki az IMF és a Világbank őszi gyűlésének megnyitása alkalmából nyilatkozott, sürgette, hogy az Egyesült Államok "tegye rendbe pénzügyi háztartását", de egyúttal hangot adott annak a meggyőződésének is, hogy megszületik a megállapodás az adósságlimit módosításáról, valamint hogy a Federal Reserve exit-stratégiája óvatos lesz, és tekintettel lesz arra a hatásra is, amit a világgazdaságra gyakorolhat.
A Fed gazdaságélénkítő céllal, jelenleg havi 85 milliárd dollárért vásárol kötvényeket, de ez az összeg a jövő év elején várhatóan csökkenni fog. Ez elemzők szerint annak a jele, hogy az amerikai jegybank vezetői bíznak benne, hogy az Egyesült Államok gazdasága most már önerőből is megáll a lábán.
Az IMF és a Világbank vezetőinek találkozóján a vezető témák között szerepel az amerikai adósságplafon emelésének, valamint a Fed kötvényvásárlási programja csökkentésének kérdése, ami már azelőtt nyomást gyakorol a feltörekvő gazdaságokra, hogy valójában megkezdődött volna. Ez jelentős változás a legutóbbi IMF-tanácskozásokhoz képest, amikor az aggodalmak középpontjában az eurózóna állapota állt.
Az IMF-vezér rámutatott, a világgazdaság fellendülése továbbra is lassú és egyenetlen. Sürgette, hogy az Európai Unió szedje rendbe bankjait, és folytassa a bankunió kiépítését. Szavai szerint nincs kétsége afelől, hogy Európa kitart azon elkötelezettsége mellett, hogy további adósságcsökkentést biztosít Görögország számára, ha az teljesíti az uniós mentőprogram által megszabott pénzügyi célokat.
Szólt arról is, hogy az IMF felhatalmazást kapott tagállamaitól arra, hogy a néhány évvel ezelőtti aranyeladásból származó hasznát az alacsony jövedelmű országok támogatására fordítsák.
MTI