4p

Az év első felében sorra lehetett hallani tömeges leépítésekről hazánkban, azonban az mfor.hu által megkérdezett elemzők szerint további nehéz hónapok állnak előttünk. A szakemberek mindegyike további több tízezres elbocsátásokra számít az év végéig, a munkanélküliség pedig 10-11 százalékig emelkedhet. Mfor.hu háttér.

Ősszel pöröghetnek fel ismét az elbocsátások, addigra ugyanis véget érnek az idénymunkák - derül ki az mfor.hu elemzői felméréséből. A szakemberek szerint a szezonális hatások nélkül is legalább 30 ezer ember munka nélkül marad az idén, de néhányan azt sem tartják elképzelhetetlennek, hogy az 50 ezret is elérik majd a leépítések. Az elemzői konszenzus kicsivel 30 ezer felett van.

Lassan kezdhetünk aggódni


"Július-augusztusra még felfutás várható a foglalkoztatottságban, majd ez kezdhet csökkenni az ősszel. Az év utolsó hónapjaira szinte teljesen eltűnnek az idényjellegű munkák" - vázolta fel Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője. Ő arra számít, hogy összesen 75 ezerrel csökken majd a foglalkoztatottság az év végére, a szezonális hatások kiszűrésével ez 30 ezres elbocsátást jelenthet.

Samu János, a Concorde szakembere korábban azt jósolta, hogy összesen 100-140 ezer ember veszítheti el munkahelyét a válság miatt, ebből szerinte még 30-50 ezer lehet hátra. "Az első félévben a cégek nem tudták olyan mértékben kirúgni az embereket, mint amit a profitabilitásuk csökkenése indokolt volna, ezért kell még további leépítésekre számítani ősszel" - hangsúlyozta a szakember.

Az elbocsátásokat tekintve az átlagnál kicsivel optimistább az Eppich Győző, az OTP elemzője, aki 25-35 ezres leépítésre számít még idén a hazai cégektől. Hasonló véleményen van a GKI: ők a következő időszakban nagyjából havi ötezres leépítést várnak, azaz az év végéig kicsit több mint 25 ezren maradhatnak munka nélkül.

Korábban Németh Dávid, az ING elemzője úgy vélekedett, hogy idén még akár további 50 ezer embert is elbocsáthatnak a munkahelyéről, míg az Ecostat 30 ezres leépítésekre számít az év hátralevő részében.

Jövőre talán fellélegezhetünk

Suppan Gergely úgy véli, hogy január-február körül tetőzhet a munkanélküliség, addigra körülbelül 11 százalékos lesz a ráta. Utána lassú javulásra lehet már számítani részben amiatt, hogy újra megkezdődnek az idénymunkák. "2010-ben már nem számítok újabb leépítési hullámra" - mondta az mfor.hu kérdésére az elemző.

Samu János szerint az év hátralevő részében további egy-másfél százalékkal emelkedhet a munkanélküliség, az utolsó hónapokban szinte biztos, hogy 10 százalék felett lesz. A Concorde elemzője csak 2010 második felére vár enyhe javulást, mivel szerinte a cégek először majd a meglévő munkaerővel fognak törekedni a hatékonyabb termelésre, majd utána kezdhetnek el új embereket felvenni.

"Mivel a munkaerő piaci adatok - más konjunktúra mutatókkal összevetve - jellemzően lassabban reagálnak a gazdasági folyamatokra, így várhatóan a foglalkoztatás növekedése csak egy-két negyedévvel később indulhat meg, mint ahogy a magyar gazdaság újra növekedésnek indul. Így ismételten növekvő foglalkoztatottságra 2010 második fele előtt nem számítunk" - válaszolta kérdésünkre Eppich Győző.

Még maradhat 10 százalék alatt a munkanélküliség

A KSH csütörtök reggel közli a júliusi munkanélküliségi adatot, mely még várhatóan nem lesz 10 százalék felett. A szakértők a júniusi 9,6 százalék után 9,7 százalékos munkanélküliségi rátát várnak.

Abban azonban szinte mindenki egyetért, hogy ősszel 10 százalék fölé emelkedhet a munkanélküliek aránya. A jóslatok átlaga 10,5 százalék körül alakul, éves átlagban pedig 10 százalék körül lehet az arány.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!