A könyvvizsgáló, adó- és pénzügyi tanácsadó cég szerdai közleményében emlékeztetet arra, hogy az elmúlt egy hónapban a jegybank két lépésben összesen 150 bázisponttal csökkentette az irányadó rátát, a forint árfolyama is jelentősen erősödött a márciusi szintekhez képest, továbbá a magyar hitelkockázati mutató is csökkent az elmúlt időszakban, ezért a harmadik negyedévben érezhetően csökkenniük kellene a deviza alapú lakossági jelzáloghitelek törlesztő részleteinek.
Rajné Adamecz Ildikó, a BDO Forte cég partnere szerint a jelenleg kidolgozás alatt álló, várhatóan szeptember közepén érvénybe lépő banki magatartási kódexre egy jól működő piacgazdaságban nincs szükség. Az ilyen piacokon ugyanis, az alapvető banki üzleti etika elvei szerint, a hitelintézetek csak a közgazdaságilag is indokolható költségeket hárítják át az ügyfeleikre.
A szakember a közleményben indokoltnak nevezte, hogy a bankok szerződést módosítsanak, emeljék a törlesztő részletek mértékét, ha azt forrásoldali költségváltozások indokolják. De véleménye szerint elfogadhatatlan az a gyakorlat, hogy egyes piaci szereplők a megemelkedett humánerőforrás, illetve marketing költségeikre hivatkozva módosítsák egyoldalúan a hitelszerződéseket. Az ilyen működési típusú költségeket ugyanis a bankoknak a kapott és fizetett kamatbevételek különbségéből kell fedezniük. A működési költségek áthárítása helyett, hatékonyságjavító, racionalizáló intézkedéseket kellene végrehajtani - véli Rajné Adamecz Ildikó.
A BDO Forte a világ 111 országában - köztük Magyarországon - van jelen. A nemzetközi BDO-csoport munkatársainak száma 2008-ban meghaladta a 44 ezer főt, a csoport árbevétele a tavalyi évben elérte a 3,6 milliárd eurós szintet.
MTI/Menedzsment Fórum