A térség mintegy másfél száz vállalkozója előtt a kormányfő kifejtette: lehet, hogy válság idején ez az összeg csak a "talpon maradáshoz" elég, vagy a munkavállalók megtartására, de a kormány hosszú távú megoldást akar.
"Nekünk azt kell nézni, hogy mi van a válság után, és olyan intézkedéseket kell hozni, amelyek azt biztosítják, hogy Magyarország minél gyorsabb ütemben lábalhasson ki a válságból, és sokkal erősebben kerüljön ki, mint ahogy belejutott" - hangoztatta a kormányfő.
Az adóék csökken majd - jelentette ki Bajnai Gordon. Ma az összes teher - a munkaadói és a munkavállalói -, nettó átlagbérnél 54 százalék, amely két lépésben 45,7 százalékra csökken majd. Ez azt jelenti, hogy Európa második legdrágább országából a középmezőny alá kerül Magyarország - mutatott rá. "Ez a kormány egy év alatt, meg tudja fordítani az ország haladási irányát, de a következő kormányoknak ezen az irányon kell tartaniuk, és további adócsökkentéseket kell végrehajtaniuk, elsősorban a vállalkozások oldaláról" - hangsúlyozta.
Az áfa-növekedést az uniós beruházások esetében több lehetőséggel tudja a beruházó finanszírozni, ha szükségessé válik - mondta előadása után, vállalkozói kérdésre válaszolva a kormányfő. Kifejtette: az uniós beruházásoknál minden esetben terveztettek biztonsági tartalékot, amelyből elméletileg van lehetőség a többletterheket finanszírozni. Emellett az építőipari árak is csökkentek, ráadásul sok esetben nem, vagy csak részben jelentkezik a növekmény.
A kormányfő hangsúlyozta: a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnél dolgoznak azon, hogy a nehéz helyzetbe került beruházásoknál a problémát megoldják. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden beruházás drágább lehet mostantól öt százalékkal; minden esetben igyekeznek ugyanis meggyőződni arról, hogy a többletkiadás indokolt-e, és ha igen, milyen mértékben - figyelmeztetett.
A kormányfő végül hangsúlyozta: "csak összefogással, csak középen tartással, csak a józan ész politikájával s bizony fájdalmas intézkedésekkel való szembesüléssel, megtisztulással lehet kimenni ebből a programból." A válságkezelő program nem a következő választásra, hanem a következő tíz évre szól - tette hozzá Bajnai Gordon.