6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

"Egy év alatt nem lehet csodát tenni, de a jelenlegi helyzetben egyébként is a csodavárás és a reményvesztettség a legnagyobb ellenségek. A válságból csak kemény munkával lehet kijönni, emellett szembe kell nézni azzal, miért kerültünk válságba" - mondta el Bajnai Gordon miniszterelnök a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) keddi csúcstalálkozóján. Mfor.hu-tudósítás.

Sok feladat áll még a mostani kormány előtt, melyeknek egy részét meg kell próbálni megvalósítani a 2010-es választásokig. Vannak még például tartalékok az állam működésében, lehet még javítani a hatékonyságot, el kell érni, hogy az ország gazdaságának potenciális növekedése tartósan 2 százalékkal az Európai Unió átlaga felett legyen - vélekedik Bajnai Gordon miniszterelnök, aki az MGYOSZ keddi csúcstalálkozóján tartott előadást.

Saját testreszabott válságunk van

"Az elmúlt években a kapitalizmust jellemző inga, mely a mohóság és a félelem között ingadozik, erőteljesen kilengett a mohóság irányába. Néhány hónapja aztán ez teljesen átfordult, és most irreálisan nagyok a félekmek a piacokon" - világított rá a miniszterelnök a válság lényegére. Szerinte a válság hazánkban is rámutatott az évek óta húzódó problémákra, halogatott ügyekre, "szent tehenekre". "Magyarországnak megvan a saját testreszabott válsága, ami összeadódik a nemzetközi válsággal, a kormánynak pedig most gyorsan kell megoldást találnia mindkettőre" - mondta el Bajnai.

A kormányfő szerint a válság első pár hónapja csak a kezdet ahhoz képest, ami még várna ránk, ha most nem lépnénk meg, amit kell. Hozzátette: a magyar gazdaság ördögi körbe került az elmúlt években, mivel többet költöttünk, mint amennyit megengedhettünk magunknak, a gazdaság potenciális növekedése pedig 2 százalék körüli szintre esett vissza. Éppen ezért szerinte a következő egy év fő feladatai: az egyensúly megteremtése, a növekedést gátló akadályok elhárítása, a válságkezelés, illetve a bizalom helyreállítása.

Utóbbival kapcsolatban elmondta: már látszanak a bizalom visszatérésének jelei, ezek közül Bajnai kiemelte, hogy a forint például sokkal megnyugtatobb szinten van most, mint mondjuk két hónapja, de a hangulat még mindig törékeny. "Nem lehetünk elbizakodottak, mert elég egy rossz lépés a bizalom ismételt elvesztéséhez" - hangsúlyozta.

"Ugyanakkor a bizalom nem csak cselekedetekből, hanem várakozásokból, ígéretekből is áll, ebben viszont nem csak a kormánynak van felelőssége. Meg kell mutatnunk, hogy ki tudunk nőni az államadósságunkból, ehhez pedig olyan gazdasági növekedés kell, ami hosszú távon meggyőzi a befektetőket" - emelte ki a kormányfő.

Szükség volt az eddigi intézkedésekre

Bajnai szerint a kormány az elmúlt ötven napban fontos és szükséges intézkedéseket hozott meg, melyek közül néhányat ki is emelt. "A nyugdíjreformmal például sikerült elérnünk azt, hogy a következő 40 évre fenntarthatóvá tettük a magyar nyugdíjrendszert, akik most dolgoznak, azok bízhatnak abban, hogy visszakapják a járulékként befizetett pénzt" - hozta fel példaként.

A miniszterelnök további sikerként értékelte, hogy részben az építőiparnak nyújtott 1800 milliárd forintnyi állami megrendelés hatására márciusban az egy évvel korábbi szinthez képest már 3,5 százalékos volt hazánkban az építőipar növekedése. "Az IMF-fel kötött teljesen új megállapodásnak köszönhetően nemsokára papírunk lesz arról, hogy Magyarország jó úton jár, és a következő egy évben finanszírozható lesz" - hangsúlyozta Bajnai.

Szerinte az idei és a jövő évi intézkedéseknek köszönhetően a költségvetési hiány tekintetében az Unió sereghajtóiból az élmezőnybe lépünk előre, idén ugyanis az EU-átlag 6 százalékos hiány lesz, míg mi 3,9 százalékot vállaltunk az IMF felé, 2010-ben pedig a 7,3 százalékos európai átlag mellett nálunk 3,8 százalék lesz a deficit.

A jövőre évi intézkedések közül a kormányfő kiemelte a munkára rakódó terhek csökkentését, illetve az adórendszer átalakítását, előbbinek köszönhetően a cégek adó- és járulékterhei több mint 400 milliárd forinttal mérséklődnek. Emellett a kormány fel akar lépni az adóelkerülések ellen is, többek között úgy, hogy megadóztatja az adóparadicsomokba kiutalt jövedelmeket. "Alapvetően nics azzal probléma, ha valaki egy adóparadicsomban hoz létre céget, de ha az jelentős adóelkerüléssel jár, akkor az összeget szeretnénk itthon is megadóztatni. Nem büntetni akarunk, hanem arra ösztönözni, hogy ezeket a cégeket Magyarországon hozzák létre" - tette hozzá ezzel kapcsolatban.

A tervezett adóváltozásokkal kapcsolatban a kormányfő hozzátette: a 30 milliós értékhatár felett fizetendő vagyonadóval jobb, hatásosabb lesz a magyar adórendszer, az abból befolyó összeget pedig teljes egészében a személyi jövedelemadó csökkentésére fogják fordítani.

Hosszú még a lista

"Amit most teszünk, az dönti el, hogy mi lesz ebben az országban a válság után, ezért mindenképpen hosszú távra kell tervezni, rengeteg feladat áll még a jelenlegi kormány előtt. Az állami működésben például még vannak jelentős tartalékok a hatékonyságot illetően, gondolok itt például a közigazgatásra vagy a közösségi közlekedésre" - emelte ki a miniszterelnök.

Emellett szerinte szükség van növekedésösztönzésre, a bürokrácia csökkentésére, a kis- és középvállalatok támogatására, valamint az állampapírpiac újraindítására. Szintén tervez a kormány korrupcióellenes intézkedéseket, a pártfinanszírozási rendszer átalakítását, Bajnai szerint nagyobb védelem járna azoknak, akik fellépnek a korrupció ellen.

"Ezektől az intézkedésektől senki ne várjon csodát, mivel egy év alatt nem lehet csodát tenni" - vélekedik a kormányfő. ugyanakkor szerinte a fenti lépések alapozhatják meg azt, hogy 2010 közepétől csökkenésnek induljon a magyar államadósság. "Az IMF-től lehívandó további hitelek elköltésére várhatóan nem lesz szükség, csak tartalékként szolgálnak majd a gazdaság számára" - hangsúlyozta.

A kormány intézkedéseinek hatására 2011-ben már 3,6-3,7 százalékos lehet a magyar gazdaság növekedése, a cél pedig az, hogy tartósan legalább 2 százalékkal az uniós átlag felett tartsuk a bővülést - zárta előadását Bajnai Gordon.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!