A kelet-európai átalakulás pénzügyi támogatására alakult pénzintézet elnöke, Thomas Mirow nemrégiben a bank 20 milliárd eurós jegyzett tőkéjének 50 százalékos emelését kérte a részvényes országoktól arra hivatkozva, hogy a jelenlegi tőkekészlettel az EBRD nem tudja tovább növelni a működési területéhez tartozó országok finanszírozását. A bank igazgatótanácsa nemrég hagyta jóvá, hogy az országcsoportnak szánt idei finanszírozási összeg 8 milliárd eurós rekordra emelkedjen, de Mirow szerint tőkeemelés nélkül ez az éves folyósítások lehetséges felső határa.
Bajnai Gordon az egynapos londoni látogatás végén, a péntek este tartott sajtótájékoztatóján - az MTI kérdésére, hogy lát-e esélyt a kért mértékű tőkeemelés jóváhagyására, illetve vannak-e a bank által kérttől eltérő mértékű tőkeemelési elképzelések - azt mondta: nem kíván részletekbe bocsátkozni a különböző forgatókönyveket illetően, mivel most folynak a tárgyalások. Hozzátette: az Európai Unió és a G20 - a húsz legnagyobb ipari és felzárkózó gazdaság - szintjén zajló megbeszélések a nemzetközi pénzintézetek, főleg az IMF és az EBRD megerősítésére összpontosítanak.
Bajnai Gordon szerint az EBRD-nek "nagyjából" a kért mértékű tőkeemelésre van szüksége tevékenysége folytatásához, és Magyarország ezért támogatja a tervet.
A Lisszaboni Szerződés ratifikálásának ügyében a magyar kormányfő kijelentette: a jelenlegi válság közepette sürgős lenne a határozott európai ügykezelés, és "nincs ok" az uniós intézményrendszer működésének megbénítására. Fontos lenne, ha a cseh államfő is támogatná e folyamatot aláírásával - fogalmazott a miniszterelnök.
A miniszterelnök pénteken előadást tartott az EBRD-ben, ahol szintén hangsúlyozta: a kormány által végrehajtott költségvetési kiigazítás eredményei gyorsan jelentkeztek, a magyar gazdaság most már teljes mértékben képes finanszírozni magát a piacról, nem kell az IMF/EU keretet teljesen kihasználni, a forint pedig április óta csaknem 15 százalékot erősödött.
Bajnai Gordon a kedvező visszajelzések között felidézte a Bank of America-Merrill Lynch befektetési csoport londoni részlege által néhány hete kiadott elemzést, amely szerint Magyarország költségvetési szempontból a világ élvonalában lehet jövőre. A ház az előrejelzésben elképzelhetőnek nevezte, hogy a ciklikus kiigazítással számolt strukturális többlet Magyarországon elérheti a GDP-érték 6 százalékát is. A kormányfő előadásában megemlítette a JP Morgan bankcsoport nemrég kiadott londoni prognózisát is, amely szerint Magyarország előbb lehet az euróövezet tagja, mint Lengyelország és Csehország. Bajnai Gordon előadáson számolt be a magyar gazdasági folyamatokról a neves londoni gazdaságtudományi egyetemen, a London School of Economics-on is.
A pénteki látogatás első hivatalos programjaként negyven perces tárgyalást tartott a Downing Street-i miniszterelnöki hivatalban Gordon Brown brit kormányfővel. A magyar miniszterelnök a találkozó után elmondta: egyetértettek abban, hogy a gazdasági támogatási programok leépítésével meg kell várni, amíg elkezd növekedni a foglalkoztatás minden országban.
A magyar kormányfő elmondta: külön megköszönte Gordon Brownnak, hogy a válság kitörése után ő volt az egyik legmarkánsabb támogatója a Magyarország számára nyújtott európai támogatásnak. Brown nagy elismeréssel beszélt azokról a "bátor lépésekről", amelyeket Magyarország tett az utóbbi időben gazdasága talpra állításáért. Magyarország a jó úton jár - idézte vendéglátóját Bajnai Gordon, aki magyarországi látogatásra hívta meg brit kollégáját.
MTI/Menedzsment Fórum