3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Horvátország a Horvát Elektromos Művek (HEP) 25 százalékos részvénycsomagjának eladásából vásárolná vissza az INA-t a Mol Nyrt.-től - közölte a Jutarnji List című horvát napilap kedden, hivatkozva Martina Dalic gazdasági miniszter hétfői nyilatkozatára, amely a közszolgálati televízió egyik késő esti műsorában hangzott el.

A miniszter kiemelte, hogy a kormány döntött a HEP részvények 25 százalékos tulajdonrészének eladásáról nyilvános részvénykibocsátással (IPO), mindazonáltal hozzátette: a Mol részesedésének kivásárlása az INA-ból egy másik, különálló tranzakció. "Mindkettő a horvát nemzeti érdekeket szolgálja, Horvátország energetikai függetlenségét és biztonságát" - mondta.

A tárcavezető jelezte: ezzel lehetőséget nyújtanak a horvát állampolgároknak arra, hogy részt vegyenek a HEP fejlődésében. Szavai szerint a horvát és az európai törvények lehetővé teszik, hogy az állam megtartsa a 75 plusz egy százalékos részesedését a vállalatban, amely így teljesen az állam fennhatósága alatt marad.

Ilyen lesz az új 2000 forintos

Horvátország az INA visszavásárlással újra lehetőséget kap arra is, hogy maga döntsön olajipari és energetikai helyzetéről - hangsúlyozta. Andrej Plenkovic horvát kormányfő december 24-én rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a horvát állam kivásárolja a Mol Nyrt. részesedését az INA-ból. Erre azután került sor, hogy a genfi döntőbíróság úgy határozott: nincs elég bizonyíték arra, hogy a Mol korrupció révén szerezte meg az INA irányítási jogait, ezért a bíróság nem semmisíti meg a 2009-ben kötött megállapodást a Mol és a horvát kormány között. 2009-ben a Mol megállapodást kötött a horvát kormánnyal, amellyel a Mol irányítói jogokat szerzett az INA-ban, és átvette a horvát vállalat gázüzletágát. Az INA 49,08 százaléka a magyar Mol olaj- és gázipari vállalaté, 44,84 százaléka a horvát államé.

A horvát kormányfő a HEP részvényeinek eladásáról először a hétvégén tett említést a Vecernji List című napilapnak adott interjújában. A hír azonban sokkal negatívabb hatást ért el, mint amire a kormány számított. Ellenzéki és kormánypárti politikusok szerint is népszavazást kellene tartani a kormány elképzeléséről, amely szerint a HEP részvények 25 százalékát felkínálják a nyugdíjalapoknak, a vállalat dolgozóinak és a lakosságnak. A kormány elfelejti, hogy nem tilthatja meg külföldi vállalatoknak a vásárlást, így akár a Mol is részesedést szerezhet a HEP-ben - mondták.

Gazdasági szakértők egyetértenek abban, hogy Horvátországnak a megújuló energiaforrásokba kellene inkább pénzt fektetni, az olajipar szerintük már a múlté. A száz százalékban állami tulajdonban lévő elektromos vállalat szakszervezete bejelentette: nem értenek egyet a kormány döntésével és készek sztrájkba lépni. Denis Geto, a szakszervezet vezetője a közszolgálati televízióban úgy nyilatkozott: a lépés nincs előkészítve és komolytalan.

"Tudjuk mi történt az elmúlt 25 évben átalakítás és privatizáció címén Horvátországban. Ez a horvát gyakorlat" - hangsúlyozta, majd hozzátette: a HEP-et száz százalékban állami tulajdonban kell tartani, ellenkező esetben ha kell, leállítják az elektromos energia szolgáltatását is. A kormány terveit mindössze Ivan Vrdoljak volt gazdasági miniszter, az ellenzéki Horvát Néppárt (HNS) elnöke támogatja. Vrdoljak ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy az INA visszavásárlása, és a HEP privatizációs folyamata szakmai és professzionális lesz.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!