A CIB nem auditált, konszolidált, nemzetközi számviteli szabványok (IFRS) szerinti adatok alapján 3.062 milliárd forintos mérlegfőösszeget ért el az első félévben, ami csupán 24 milliárddal haladja meg a 2008. év végi összeget.
A jelentés szerint a kedvezőtlen globális és hazai piaci helyzet, továbbá a CIB prudens kockázatkezelésének következtében 28 milliárd forinttal emelkedett az értékvesztés és céltartalék képzés, ami javarészt elvitte a működési eredményt.
Az anyabank, a CIB Bank Zrt. nem auditált, magyar számviteli szabvány szerinti mérlege június végén 662 millió forint veszteséget mutat.
A beszámolóból kiderül, hogy a bankcsoport hitelezési aktivitása megtorpant: az ügyfelekkel szembeni követelések értéke az előző év végéhez viszonyítva három százalékkal, 85 milliárd forinttal csökkent. Ezt döntően a vállalati hitelezés és a lízing üzletág visszaesése okozta, miközben a lakossági hitelek állománya az év végi szinten maradt.
A banknál az ügyfélbetétek állománya az év elejéhez képest 17 százalékkal, több mint 240 milliárd forinttal nőtt.
Az előbb jelzett folyamatok eredményeként a bankcsoport hitel/betét mutatója a december végi 183 százalékról 150 százalékra csökkent.
A jelentésben a CIB rögzíti: a bank tőkehelyzete 2009-ben is szilárd volt, a tőkemegfelelési mutató értéke mindvégig meghaladta a törvényben előírt mértéket. Erősítette a bankcsoport tőkepozícióját, hogy a CIB tulajdonosa a 28,2 milliárd forintot kitevő 2008. évi teljes nyereséget visszaforgatta a bankba, és ezen felül idén júniusban 150 millió euró értékben tőkeemelést hajtott végre. A tőkeemelés nyomán a bankcsoport tőkemegfelelési mutatója 10,5 százalékra nőtt.
MTI/Menedzsment Fórum