Ciprasz a görög televízióban közvetített beszédében elutasította azokat a vélekedéseket, hogy a népszavazás gyakorlatilag Görögország euróövezeti tagságáról szólt. Az elsődleges cél most az, hogy a görög pénzintézetek újra ki tudjanak nyitni - mondta. Kijelentette: Athén továbbra is kész reformokra. A kormányfő szerint sürgős szükség van a befektetések élénkítésére és az adósság átstrukturálására. A Twitter mikroblogportálon közzétett üzenetében Ciprasz rámutatott: a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is úgy foglalt állást, hogy a görög államadósság-teher tarthatatlan.
Vasárnap késő esti adatok szerint kétharmados feldolgozottságnál a "nem" szavazatok 62 százalékos győzelmét vetítették előre a részeredmények a nemzetközi hitelezők által javasolt pénzügyi mentőcsomagról rendezett népszavazáson.
Ciprasz úgy fogalmazott, a választóktól kapott felhatalmazása arra szól, hogy életképes megoldást találjon a görög államadósság-válság kezelésére és ennek érdekében a lehető legjobb tárgyalási pozíciót érje el Görögország számára, nem pedig arra, hogy szakítson Európával. Kormánya tisztában van azzal, hogy nincsenek egyszerű megoldások a görög gazdaság porblémáira, de lehetnek tisztességes megoldások, "ha mindkét fél akarja" - fűzte hozzá.
"A görög nép a legnehezebb körülmények között bizonyította, hogy a demokrácia nem hagyja zsarolni magát"
fogalmazott a görög kormányfő a nemzetközi hitelezők javaslatcsomagjára utalva. A döntést történelminek nevezte, s úgy vélekedett, az "meg fogja változtatni az Európával folytatott párbeszédet". Ciprasz közölte: felkéri a görög államfőt, hogy hétfő reggelre hívjon össze egy tanácskozást a görög pártok vezetőinek részvételével. Meg kell őrizni a nemzet egységét - jelentette ki.
MTI