Az építőipari termelés 2,3 százalékkal nőtt májusban az egy évvel korábbihoz képest. Ez az idei legrosszabb adat, azonban nem szabad messzemenő következtetéseket levonni belőle. Ahogy arra már korábban is felhívtuk a figyelmet, az építőipari vállalkozások fiókjaiban még komoly összegben sorakoznak a szerződések, vagyis amíg azokat teljesítik, komoly megtorpanástól nem kell tartani.
Az egy másik kérdés, hogy ez a szerződésállomány az elmúlt hónapokban rohamléptekkel apadt el. Tavaly az első félévben még ezermilliárd forint felett rendelkeztek megbízásokkal a cégek, idén májusban alig haladta meg a 600 milliárdot. Mivel az építőipari termelés értéke átlagosan 165 milliárd forintot tesz ki egy hónapban, látható, hogy még vannak tartalékok a szektorban.
Ami a májusi adatokban érdekes, az az, hogy az épületek (lényegében minden, ami nem út, vasút, vízi létesítmény, vezeték, stb) építésére kötött új szerződésállomány 4,2 százalékkal haladja meg a tavalyit. Ilyenre utoljára tavaly júliusban volt példa. Emellett az egyéb építmények új szerződései visszaestek, ami a teljes szektort nézve 2,7 százalékkal kevesebb új megbízást hozott, még ez is az elmúlt 13 hónap legjobb – vagy inkább legkevésbé rossz – adata. Ráadásul, mint az a grafikonon is látszik, a február és május közötti visszaesés is egyre kisebb mértekű volt.
Mindez azért fontos, mert ha lesz utánpótlása a szerződésállománynak, akkor nem kell tartani attól, hogy megrendelések híján sorra beadják a kulcsot a kisebb építőipari vállalkozások. Ha pedig végre ránkömlik a rekord mennyiségű uniós pénz, akkor komoly növekedés indulhat be a területen.
mfor.hu