Csányi szerint az IMF-megállapodás elérése kritikus az országnak és a kormánynak is, mivel minden magyar érdeke, hogy létrejöjjön az egyesség.
Magyarország tavaly novemberben jelentette be, hogy ismét az IMF-hez fordul segítségért, de az elmúlt négy hónapban még a hivatalos tárgyalások sem indultak meg, mivel az Európai Bizottság a vitatott új törvények (jegybank, adatvédelmi hatóság, bírók nyugdíjazása) miatt még nem engedélyezte azt.
A tárgyalások elhúzódása miatt - egyesek szerint a piac tesztelése érdekében - Töröcskei István, az Államadósság Kezelő Központ vezetője múlt héten azt mondta, elképzelhető, hogy hazánk az IMF-megállapodás előtt devizaalapú (dollár) kötvényt bocsát ki, ha a piaci folyamatok ezt lehetővé teszik.
Elemzők szerint ez a lépés azt bizonyítaná, hogy hazánk mégsem akar mindenáron megállapodni az IMF-vel. A drágább finanszírozást - a megállapodás előtti kötvényfelár legalább 100 bázisponttal magasabb lehet - pedig valószínűleg azért vállalná be a kormány, hogy kedvezőbb pozíciót vehessen fel az IMF-tárgyalások során. (lásd Zsiday Viktor írását: Muszáj pocsékolni a pénzünket? Ha így folytatjuk, előbb-utóbb tönkremegyünk)
Ez pedig újabb bizonytalanságot jelentene, így nem lehet azon meglepődni, hogy CDS-felárunk a korábbi 500 pont alatti értékekről újra 550 pontos tartományig nőtt, míg a tízéves magyar forint állampapírok hozama újra a 9 százalékos határt súrolja.
Egyébként Töröcskei mellett a Royal Bank of Scotland, a Nomura és a 4Cast elemzői is úgy vélik, Magyarország eurókötvényt bocsáthat ki az IMF-megállapodás előtt.
mfor.hu