A legfrissebb, szeptember hónapra vonatkozó jegybanki statisztika szerint jelentősebb kamatcsökkenés következett be a hitelek körében a jegybanki alapkamat második csökkentése nyomán. A lakáscélú hitelek átlagos évesített kamatlába így az augusztusi 11,12 százalékról 10,97 százalékra mérséklődött, ami már majdnem a végtörlesztéskor kialakult kamatszintet jelenti - akkor ugyanis 10 százalék körüli, az alatti kamatok mellett lehetett új lakáshitelhez jutni.
Hiába azonban a szeptemberi kamatcsökkenés, a 3 havi BUBOR mértéke is csökkent, ám annak üteme nagyobb volt, aminek eredményeként a bankok által alkalmazott kamatfelár meghaladta az augusztusi 4,23 százalékos szintet is és két és féléves csúcsra, 4,36 százalékra ugrott. Ennél nagyobb felárral, 4,48 százalékkal ugyanis legutóbb 2010 márciusában kínálták a hiteleket a magyar bankok.
A fentiek következtében nem okozott nagy meglepetést az sem, hogy a forinthitelek átlagos hitelköltség mutatója is mérséklődött szeptemberben. 11,97 százalékról 11,87 százalékra csökkent, aminél alacsonyabbra szintén a végtörlesztés idején volt példa.
Mindezek ellenére sejteni lehetett, hogy a felvett összeg tekintetében fordulatot nem eredményez a kamatcsökkentés, és a lakosság hitelfelvételi hajlandósága továbbra is a padló szintjén mozog, sőt további mérséklődést mutat. Szeptemberben lakáscélú hitelt mindössze 10,1 milliárd forint értékben vettek fel a háztartástok, aminél épp, hogy alacsonyabbra legutóbb idén áprilisban volt példa, akkor 10 milliárd volt a havi összeg. Ennél alacsonyabb havi felvett összegről 2010 márciusában számolt be a jegybank statisztikája, amikor is mindössze 8,5 milliárdnyi lakáscélú hitelt vettek fel a háztartások.
Októberben már csökkent a kamatcsökkentési kedv
Az mfor.hu szokásához híven, októberben is szemmel tartotta a piaci folyamatokat, mely alapján az látszik, hogy jelentősen mérséklődött a bankok hajlandósága a kamatok csökkentésére vonatkozóan. A nagyobb kereskedelmi bankok körében ugyanis a piaci kamatozású ingatlan célú hiteleknél szinte sehol nem tapasztaltunk változást, egyedül a szeptemberi csökkentési "dömpingből" kimaradó Raiffeisen mérsékelte a termékének teljes hiteldíj mutatóját 13,37 százalékról 12,57 százalékra. A szabad felhasználású hitelek esetében az Erste és a Raiffeisen volt az, amelyik végrehajtotta a csökkentést. előbbi 15,47-ről 13,84 százalékra szállította le a THM-et, amivel már a legjobb ajánlatok közé sorolható a terméke (az OTP és a K&H például 15 százalék feletti kamat mellett kínálja a hitelt), a Raiffeisen szintén jelentősebb csökkentést eszközölt: 13,19 százalékról 12,4 százalékra vitte le a kamatot, amivel bőven megelőzi piaci versenytársait.
A takarékok ingatlan célú hiteleinél két kivételtől eltekintve szinten nem találtunk változást, az a két eset viszont meglepő volt. A Duna Takarék, illetve a Mohácsi Takarék ugyanis megemelte a hitel THM-ét. Előbbi csak kisebb mértékű emelést eszközölt, amivel már a legdrágább ajánlatnak számít a 13,94 százalékos kamat az általunk vizsgált piaci kamatozású lakáscélú hitelek esetében, a Mohácsi Takarék viszont 1 százalékpontot drágított a termékén, bár még így is a kedvezőbbek közé tartozik az ajánlata a maga 12,7 százalékos kamatával.
A szabad felhasználású hiteltermékek körében mindössze egyetlen, lényegében irreleváns változtatást találtunk. A Mohácsi Takarék 14,47 százalékról 14,46 százalékra módosította a termékének kamatát.
Székely Sarolta
mfor.hu