3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az idei év első két hónapjában a legjelentősebb elbocsátásokra az építőiparban került sor, a piaci szolgáltatások terén viszont tovább bővült a foglalkoztatás. Ami a kereseteket illeti, a fizikai dolgozók béremelése év elején számottevően meghaladta a szellemiekét, a reálkeresetek azonban összességében csaknem két százalékkal csökkentek. Az mfor.hu Heti Diagram sorozata ezúttal Petschnig Mária Zita elemzését közli.

A foglalkoztatást ösztönző számtalan kedvezmény, akció ellenére 2008 elején tovább romlottak a munkaerőpiac kereslet-kínálati viszonyai. Az állást találók száma mindkét statisztikai adatfelvétel szerint csökkent, mérséklődött az aktivitási és a foglalkoztatási ráta, a munkanélküliségi viszont emelkedett.

Tovább soványodott a közszféra

A közszférában a 713 ezer főre apadt létszám historikusan alacsony a magyar gazdaságban. A versenyszférában folytatódott az alkalmazkodás a piaci viszonyokhoz: a legnagyobb létszámleépítésre az építőiparban, valamint a textil- és faiparban került sor. A gépiparban azonban, ahol a kibocsátás az év első két hónapjában dinamikusan nőtt, stagnált az alkalmazotti létszám.

A piaci szolgáltatások terén ezzel szemben folytatódott a foglalkoztatás bővítése, így a kereskedelemben, a vendéglátásban, a pénzügyi szférában, valamint az ingatlanügyletek és gazdasági szolgáltatások körében. Kedvező irányú szerkezeti változásként kell értékelni, hogy a versenyszférában 2,8 százalékkal nőtt a szellemi munkakörökben alkalmazottak száma.

Pozitívum továbbá, hogy a bruttó kibocsátás alapján változatlanul magas a feldolgozóipari termelékenység (10,3 százalék), és 19,6 százalékra emelkedett a termelékenység az energiaszektorban.


A létszámcsökkenéssel szemben a profittermelés kedvezőtlenebb feltételeihez való béralkalmazkodást az év eleji versenyszektorbeli adatok nem tükrözik vissza, ami azonban nem jelenti az alkalmazkodás teljes hiányát.

Jobban nőtt a fizikai dolgozók bére

A rendszeres bérek (jutalmak nélkül) növekedése (9,6 százalék) meghaladta az OÉT-beli megállapodás felső szintjét (7,5 százalék). Ebben szerepe lehetett az említett létszámarány-változásnak (a szellemiek javára), és - még mindig - a kifehéredésnek (lásd építőipar: az erősen zuhanó kibocsátás ellenére tíz százalék körüli béremelkedés a fizikai foglalkoztatottak körében), valamint a 2008. január elsejétől előírt 14-15 százalékos szakmunkás bérminimum-emelésnek is.


A kifehérítés abban is tükröződött, hogy - a korábbi évekre jellemző tendenciával szemben - a fizikai munkakörökben foglalkoztatottak béremelése számottevően meghaladta a szellemiekét.

Feszes bérpolitika

Az államháztartásban a közalkalmazotti illetménytábla tételeinek öt százalékos emelése eredményezte a bérnövekedést - eltekintve a 13. havi fizetés változó rendjének visszaesést mutató jelenségétől. A nemzetgazdaság egészében bekövetkezett 5,1 százalékos béremelkedés - az egy évvel korábbi 6,5 százalékot figyelembe véve - arányos az infláció mérséklődésével.

A februári nagy prémiumfizetések nyomán meglódult bruttó bérkiáramlás ellenére az év első két hónapjában összességében feszes bérpolitika érvényesült. A nemzetgazdaság becsült, mintegy négy százalékos termelékenység-növekedésével szemben a reálkeresetek 1,7 százalékkal csökkentek.

Petschnig Mária Zita

Pénzügykutató Zrt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!