5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A korábban jelzettnél egy nappal később, csak péntek délután közli a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a 2010-es költségvetési egyenleg előzetes számait. Az mfor.hu számításai szerint nagyságrendileg 430 milliárdos többletre lenne szükség a decemberi egyenlegben ahhoz, hogy a 3,8 százalékos hiánycélt teljesítsük. A szakemberek szerint ez a válságadókkal és a nyugdíjpénztári átutalások befagyasztásával sikerülhet. Mfor.hu-háttér.

A 2009-es 3,9 százalék után 2010-re 3,8 százalékos deficitet vállalt a kormány a nemzetközi szervezetek felé a konvergenciaprogramban. Ehhez képest november végén már az éves előirányzat 150 százalékánál járt a hiány, azonban az NGM szerint a decemberi bevételekkel teljesülhet a cél.

Első ránézésre esélytelen

Novemberig 7263 milliárd forint bevétel folyt be a központi költségvetésbe, miközben a kiadás 8545,8 milliárd forint volt. Az elkülönített állami pénzalapokkal és a társadalom biztosítási alapokkal együtt 1304,8 milliárd forint hiányt termeltünk tizenegy hónap alatt, ami a 864,3 milliárdos éves előirányzat 151 százaléka.

A fentiek alapján 440,5 milliárd forintos szufficitre lenne szükség decemberben ahhoz, hogy hajszálra teljesüljön a 2010-es hiánycél. Ez első ránézésre nehezen teljesíthető, hiszen a tavalyi legnagyobb többlet a januári 38,8 milliárd volt, decemberben pedig több mint tízszer ennyit kellene hozni.

A szakemberek mégis szinte egyöntetűen azt jósolják, hogy átvisszük majd a 3,8 százalékos lécet a 2010-es hiányt illetően. Egyrészt decemberben hagyományosan sok bevétel folyik be a büdzsébe, másrészt az Orbán-kormány által 2010 során kivetett különadók nagyrészét is az év utolsó hónapjában kellett befizetni. Az mfor.hu most a várható bevételek és kiadások alapján azt próbálja kikalkulálni, teljesülhetett-e az utolsó hónap több mint 400 milliárdos többlete.

Alultervezve a bevételek

Ha a 2010-es büdzsé már ismert tizenegy hónapjának adatait vesszük alapul, akkor decemberben a tervezett éves bevételek 8,9 százalékának kellene még befolynia, hiszen november végéig 91,1 százalék teljesült. Ez nagyságrendileg 709 milliárd forintot jelent. Ha ugyanezt a számítást a kiadásokkal is elvégezzük, akkor az jön ki, hogy még a kiadások 2,9 százaléka maradt az utolsó hónapra ahhoz, hogy teljesüljön 100 százalékban az éves előirányzat, azaz 255,2 milliárd forintot költhetett az év utolsó hónapjában a kormány.

Azonban ha visszalapozunk a 2009-es számokhoz, akkor máris világossá válik, hogy az előbb említett 709 milliárdos bevételt jelentősen túllőhette a költségvetés decemberben. 2009 decemberében összesen 1065 milliárd forint volt a büdzsé összes bevétele.

A költségvetés tervezésekor rendre a társasági adóra szoktak hivatkozni, mint fő bevételi forrásra, ami decemberben folyik be. 2009-ben decemberben a társas vállalkozások összesen 305,9 milliárd forintot fizettek be a költségvetésben minden jogcímen. Ha hozzávesszük, hogy tavaly eltörölték a cégek különadóját, ami 68,4 milliárd bevételt hozott 2009 decemberében, illetve a társasági adó is csökkent 2010 nyarától, valamint a decemberi feltöltési kötelezettség is módosult, akkor azzal számolhatunk, hogy a vállalatoktól legalább 150 milliárd forint folyt be.

És akkor még nem számoltunk azzal, hogy a távközlési, energetikai és kiskereskedelmi cégek a december 20-ai határidőig befizettek 161 milliárd forintnyi válságadót az NGM tájékoztatása szerint. Emellett a pénzintézetekre kirótt különadó második részlete is decemberben volt esedékes, ami újabb 90 milliárd forintot tett ki. Ez a két tétel tehát máris 250 milliárdos extrabevétel 2009-hez képest az év utolsó hónapjában.

Tehát még ha azt feltételezzük, hogy a 2009-es 305,9 milliárd forint után tavaly decemberben csak 150 milliárdot fizettek be a gazdálkodó szervezetek, viszont a többi bevétel változatlan volt, akkor is 910 milliárd forintnak kellett volna befolyni a büdzsébe. Ha ehhez hozzávesszük az előbb említett 250 milliárdos extrabevételt, akkor nagyságrendileg 1160 milliárddal számolhatunk minimálisan, ami jóval több mint az éves előirányzat alapján fennmaradó 709 milliárd. Ez persze csak egy hipotetikus feltevés, hiszen nyári adócsökkentés miatt a cégek befizetése nehezen becsülhető.

Szükség is van a többletbevételekre

Ha megnézzük a kiadási oldalt, akkor az látszik, hogy november végéig 8545,8 milliárdot költött el a kormány, ami az éves előirányzat 97,1 százaléka. Ezek alapján decemberben legfeljebb 255,2 milliárd lehetett a kiadás, ha ragaszkodunk az éves előirányzathoz.

Ha szintén az egy évvel korábbi számokat vesszük alapul, akkor kiderül, hogy 2009 decemberében a kiadások főösszege 889,5 milliárd forint volt. Ha itt is nagyjából változatlan állapotokból indulunk ki, akkor látszik, hogy a kiadás több mint 600 milliárd forinttal haladja meg az előirányzat által megengedettet (nagyjából ez lehet az az 500-600 milliárdos lyuk, amire az Orbán-kormány tavasz óta hivatkozott - mfor.hu szerk.).

A fentiekből az látszik, hogy szükség is van a már említett extra bevételekre, hiszen 255,2 milliárdos kiadással gyakorlatilag lehetetlen volt lehozni a decembert. Ha ehhez hozzávesszük, hogy az előbbi levezetés alapján a bevételek legalább 450 milliárd forinttal haladhatják meg az előirányzatot, akkor az így adódó 700 milliárd körüli mozgástér máris közelíthet a valós kiadási összeghez.

Összegezve tehát kijelenthető, hogy a válságadókkal és a bankadóval jó eséllyel teljesülhet a 2010-re vállalt 3,3 százalékos pénzforgalmi hiánycél, illetve a 3,8 százalékos eredményszemléletű deficit.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!