A valutaalap eddig úgy becsülte, hogy Oroszország bruttó hazai terméke idén 3,8 százalékkal, jövőre pedig 1,1 százalékkal fog zsugorodni. Tavaly 0,6 százalékkal bővült az orosz gazdaság éves szinten.
Orosz sajtóbeszámolók szerint Ernesto Ramírez Rigo, az IMF moszkvai képviseletének vezetője csütörtöki sajtóértekezletén kiemelte: az orosz hatóságok intézkedései és a válságellenes terve elősegítették a helyzet stabilizálódását. A jövőre nézve a legnagyobb kockázatokat a kőolajárak alakulása és a geopolitikai helyzet alakulása jelenti.
A valutaalap új előrejelzése pesszimistább az orosz kormány forgatókönyvénél. Moszkvában arra számítanak, hogy idén 2,8 százalékkal zsugorodik a gazdaság. Mi több, Anton Sziluanov pénzügyminiszter az IMF-képviselet munkatársaival tartott megbeszélés után úgy vélekedett, hogy a GDP idén csak 2,5 százalékkal csökkenhet.
Az IMF prognózisa szerint az év végére 12,5 százalékra lassulhat az infláció, jövőre pedig újra egyszámjegyűvé válik. Az orosz gazdaságfejlesztési minisztérium viszont nem tartja kizártnak, hogy az infláció alacsonyabb lesz a becsült 11,9 százaléknál. Sziluanov nemrégiben 11 százalékot említett,
Áprilisban az infláció éves szintje 16,4 százalék volt, május 19-re pedig már 16 százalékra lassult.
Az orosz háztartások vásárlóereje és a fogyasztás erősen visszaesett a magas infláció miatt. A kormány kénytelen volt a tartalékok egy részét a bankrendszer támogatására és a nyugdíjak kifizetésére fordítani, de ezzel egyidejűleg csökkentette a költségvetési kiadásokat.
A Nemzetközi Valutaalap szakértői szerint hosszú távon gyenge növekedés - átlagosan évi 1,5 százalék - vár az orosz gazdaságra, ami nagyon messze áll a Vlagyimir Putyin első két elnöki mandátumára (2000-2008) jellemző évi 7-8 százalékos növekedéstől. Ha a fellendülés ütemét fokozni akarják, Moszkvának újra kell indítania a szerkezeti reformokat, és vissza kell illeszkednie a világgazdaságba.
MTI