6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az mfor.hu összesen tizenhárom részes évzáró sorozatban idézi fel a 2011-es év általunk legfontosabbnak tartott eseményeit. A következő részt a devizahiteleseknek és az adósságcsapdának szenteljük.

Az idei évben az egyik fő téma a sajtóban az elszálló devizaárfolyamok miatt bajba került devizahitelesek problémája volt. A frank alapú hitellel rendelkezők év közben több tízezerrel magasabb törlesztőket voltak kénytelenek kigazdálkodni, éppen ezért a kormány nemcsak a deviza alapú hitelezésnek üzent hadat, de az érintetteket segítő több programot is kidolgozott.

Pár hónap reménykedés után beütött a krach

A devizahitelesek problémája nem idén kezdődött, viszont vitathatatlanul ekkor csúcsosodott ki. 2010 év végén ugyanis már 117 ezer adós esett legalább egy hónapos késedelembe törlesztéskor, és a hátralékkal érintett hitelállomány közel 700 milliárd forint volt.

A 2011-es év 225 forintos frankárfolyammal indult, ami egészen április elejéig a hitelesek szempontjából kedvező, csökkenő trendet követett, hiszen ekkor már csak alig 50 fillér hiányzott a lélektani 200 forintos szint eléréséhez. Innentől azonban elkezdődött a négy hónapig tartó kálvária, melynek végén augusztusban rekordáron, 267,7 forintért lehetett egy frankhoz hozzájutni. A deviza drasztikus emelkedéséhez a világgazdasági folyamatok (európai problémák, kiújuló görög válság, augusztusi megugró olasz és spanyol kötvényhozamok) járultak hozzá. A befektetők ugyanis nyáron az arany mellett a frankot tartották menekülő eszköznek. A svájci jegybank eleinte kevésbé határozottan próbált meg változtatni az euró/frank keresztárfolyam egyre alacsonyabb szintjén, de a kurzus mind határozottabban menetelt a paritás irányába.

A frank alapú devizahitelesek számára a szeptember eleje hozta el az igazi változást, hiszen a svájci jegybank közleményt adott ki, hogy "nem tűri" tovább az euró-frank kereszt 1,2 alatti értékét, ezért innentől kezdve mindent megtesz, hogy az 1,2-es minimálisan meghatározott küszöbön tartsa a keresztárfolyamot, és a továbbiakban, ha szükséges, kész korlátlan mennyiségű devizát vásárolni. (Minderre azért került sor, hogy a svájci gazdaság helyzetén javítson). A hírre a forint árfolyama a frankkal szemben 25 forintos zuhanást produkált, és a 253 forintos árfolyam 230 alá csúszott percek alatt. Az már más kérdés, hogy a válság miatt és részben a kormány devizahiteleseket mentő végtörlesztési akciója miatt a forint nagyot gyengült az euróval szemben, ami ismét visszahozta a 250-es frankárfolyamot. 

Adósmentés indul!

Hónapokon keresztül bizonytalan hírek láttak napvilágot azt illetően, milyen módszerekkel kívánna a kormány könnyíteni a bajba jutott adósok terhén. Ugyan áprilisban az mfor.hu birtokába került dokumentumból számos részlet kiderült, a kormány egy közleményben reagálva visszautasította az általunk írottakat, és azt minden alapot nélkülözőnek nevezte.

Ennek ellenére két héttel később, a kormány nyilvánosságra hozta az Otthonteremtési Stratégia részleteit, melynek hat pontja nagy átfedést mutatott az általunk közölt jegyzőkönyv-tervezet pontjaival. Ennek alapján kilakoltatási és árverezési moratóriumot, az adósmentéshez kapcsolódó közjegyzői költségek csökkentését, a bírósági végrehajtás újraszabályozását, a banki kölcsönszerződések közvetlen végrehajthatóságát, 190 forinton rögzített frankárfolyamot, a bankok által vállalt önkényes árfolyamrögzítést és a Nemzeti Eszközkezelő felállítását kívánta végrehajtani a kormány a segítség jegyében.

Csak kevesen segített első körben

Az eleinte kedvezőnek tűnő megoldásokról hamar kiderült, hogy a bajba jutottak csak kis százalékának nyújthatnak valós segítséget, éppen ezért az árfolyamgát kezdeti 190-es szintjét 180-ra vitték le - amiről egyébként előzetesen nem konzultáltak a Bankszövetséggel -, ugyanakkor az eurót 250 forintos, a japán jent pedig 2 forintos árfolyamon rögzítették. Ez gyakorlatilag egy addicionális, alacsony kamatozású hitelfelvételt jelent, mely azoknak nyújthat segítséget, akik fizetőképesek, de nem a végtelenségig. Az árfolyamrögzítés során ugyanis három évig a meghatározott árfolyamon törlesztenek, a fennmaradó összeg (frankhitel esetén 180-as árfolyam feletti tőketartozás és a kamatok) pedig egy gyűjtőszámlára kerül, melynek törlesztése csak a fenti határidő lejárta után kezdődött volna el, ami a szakemberek szerint jelentős jövőbeli terhet jelent az akkor esedékes törlesztőrészleteken túl.

Törlesztés egy összegben

Mivel a szakértők szerint is a fenti megoldás csak keveseknek segíthet, a Fidesz-frakció gondolt egy merészet, és szeptemberben bejelentették az egyösszegű végtörlesztés lehetőségét is, mely azoknak jelent segítséget, akiknek módjukban áll gyorsan a teljes összeget (2012 február végéig) előteremteni - megtakarításokból, kölcsönökből, vagy forinthitel felvételével. A javaslat benyújtásakor Lázár János így nyilatkozott: ezzel a megoldással jól járhatnak az emberek, mert kiléphetnek az adósságcsapdából, és jól járhatnak a bankok is, hiszen pénzhez juthatnak fizetésképtelen adósok helyett. De jó Magyarországnak is, hiszen minden egyes fizetéssel csökken az ország deviza-kitettsége, azaz biztonságosabb helyzetbe kerülünk mindannyian, miközben más országokban a bizonytalanság csak fokozódik. Ezt a lépést a hazai bankok mellett külföldről (elsősorban Ausztriából) sem nézték jó szemmel, sőt ez az egyik oka annak is, hogy az elmúlt időszakban hazánk megítélése romlik, a végtörlesztésre vonatkozó rendelet szeptember 26-án kihirdetésre került, az igény jelzésére pedig már csak december 30-ig van lehetősége a hiteleseknek.

Háromoldalú teherviselés

Mivel az IMF és a hitelminősítők is a magyar bankrendszerrel való kiegyezést, a kormány pedig a hitelezés beindítását szorgalmazta, újra elkezdődtek a tárgyalások a két fél között, melyek eredményeként a kormány december 15-i dátummal megállapodást írt alá a Bankszövetséggel, aminek a devizahitelesek megsegítése is a része volt. Ez alapján megvalósul a háromoldalú teherviselés (a gyűjtőszámlán felhalmozódó tőkerészt az adós, a felgyülemlett kamatot pedig a kormány és a bank fogja állni), a 90 napnál régebbi tartozásokat pedig forintosítják, majd annak a 25 százalékát elengedik. A szakértők szerint így már sokkal több embernek nyújtanak segítséget, mint a korábbi alternatívák tették azt.

A fentiek mellett ugyanakkor a magán- és a közszférában egyaránt egy újabb segítséget nyújt a kormány az adósságcsapdába esetteknek. November végén jelentették be, hogy a versenyszférában a végtörlesztéshez 7,5 millió forintig adómentes támogatást adhatnak a munkaadók a dolgozóiknak. A közszférában dolgozókra vonatkozóan pedig pár nappal később lehetett hallani erről a lehetőségről. Számukra Orbán Viktor levelet is küldött a napokban, melyben a végtörlesztés lehetőségére hívja fel a figyelmet, valamint tájékoztatja őket, hogy a törlesztéshez kedvezményes forinthitel igényelhető, és már csak december 30-ig jelezhetik az igényüket. Egyes vélemények szerint ezzel a tettel a kormányfő máris áthágta a Bankszövetséggel kötött megállapodást.

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!