3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár az építőipari termelés augusztusi volumene még mindig meghaladta a tavalyi év hasonló időszakit, ahogy a teljes rendelésállomány is, az új szerződések drasztikus visszaesése jól jelzi, hogy kifutnak az előző uniós ciklus megrendelései és az új még nem indult be.

Május óta folyamatosan csökken a tárgyhóban kötött építőipari szerződések volumene éves összevetésben, ez pedig azt jelenti, hogy a korábbihoz képest elmaradnak az új megrendelések. Augusztusban a mínusz már meghaladta a 30 százalékot is, amely olyan mértékű visszaesést eredményezett, hogy már az évkezdettől számolt új szerződésállomány volumene is a tavalyi szint alá került, majdnem 3 százalékkal.

A visszaesés nem véletlen, hiszen fokozatosan kifutnak az előző uniós ciklus megrendelései, az új forrásai pedig még nem állnak rendelkezésre. 

A választás évében hirtelen megugrottak az útépítések, közműfejlesztések

Az építőipari termelés alapvetően két főcsoportból, az épületekéből és az egyéb építményekéből áll össze. Ez utóbbiba tartoznak a választók számára fontos útépítések, a vasút-felújítási munkálatok és a közműfejlesztések, így nem véletlen, hogy az uniós ciklus kifutása és 2014-es év, amelyben háromszor is az urnákhoz járultunk, ez utóbbi volumenének emelkedését hozta.

Ha megnézzük, hogy 2013 egyes hónapjaiban mennyivel haladta meg az egyéb építmények építésének volumene a 2012-est, és ebből az összegből átlagot vonunk, akkor 6,5 százalék jön ki, a bővülés tavaly mindössze egy hónapban, 2013 májusában haladta meg a 10 százalékot. Ezzel szemben 2014 januárjában hirtelen ez a szám 31,7 százalékra ugrott, a csúcsot pedig pont áprilisban, a parlamenti választások hónapjában érte el a 44,4 százalékkal az egyéb építmények volumenindexe.

Az épületek esetében is voltak olyan hónapok, amikor a volumen jóval meghaladta az előző évit, de hasonló kiugrások 2013-ban is voltak.

A rendelésállomány visszaesése ugyanakkor még az augusztusi számokban csak kevéssé mutatkozott meg, amikor az építőipari termelés 13,1 százalékkal nőtt az előző év hasonló időszakáhozt képest. Ezen belül egyébként az épületek 4,1, az egyéb építmények építése pedig 22,5 százalékkal emelkedtek.

A 13,1 százalékos tetemes növekedés ugyanakkor  - mint az a grafikonon is látható - az idei év második legrosszabb értéke (még a januári is meghaladta 0,3 százalékponttal). A lendület az összes szerződésállományt is viszi még, és 35,8 százalékkal haladta meg augusztusban az előző évit, de január és május között 60 százaléknál is nagyobb volt a többlet.


Szász Péter
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!