2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarország, a térség "egykori csodagyereke" ma vánszorog, kormányát kijátssza az ellenzék, gazdasága szklerotikus állapotban van, lakossága pedig dühös, áll a The Economist pénteken megjelent, "Magyar zűrzavar" címet viselő elemzésében .

A tekintélyes londoni lap felidézi, hogy a népszavazáson a résztvevők 80 százaléka elutasította a vizitdíjat és a kórházi napidíjat, holott ezek elenyésző összegek. Ennek ellenére a díjak olyan felháborodást váltottaki ki, mely 50 százalék fölé emelte a részvételt a népszavazáson.

A szegénység és a több évtizedes állami gondoskodás miatt a magyarok nem szívesen fizetnek ismét olyan szolgáltatásokért, amelyeket adójukkal egyszer már finanszíroztak, áll a cikkben.

A The Economist szerint az eredmény "a Fidesz diadala". Az ellenzéki párt "nagyot hasított a kormányzó szocialisták szavazótáborából is"; a díjakra 3,3 millió választó mondott nemet, csaknem egymillióval több, mint ahányan 2006-ban a Fideszre szavaztak.

A másik probléma a cikk szerzői szerint, hogy a magyar adóterhelés a legmagasabb az egész régióban, az alkalmazottak mintegy 20 százaléka fizeti az adóbevételek négyötödét. Más londoni elemzők ugyanakkor nem pártolják a magyar adócsökkentés ötletét, a Standard & Poor's legutóbbi leminősítésekor például a 2009-re tervezett adócsökkentéseket is azzal indokolta, hogy a magyarok bizalma csökken a kormányzati reformok iránt.

Az Economist cikke szerint ugyankkor vannak pozitívumok is a magyar gazdaságban: az államháztartás hiánya jelentősen csökkent tavaly, idén is tovább eshet. Ugyankkor a lap szerint a kezdeményezés már a Fidesz kezében van, mivel elvesztek a reformokba vetett remények a lakosság körében.

A magyar politikusok "azt teszik, amihez a legjobban értenek": rövid távú előnyökért perlekednek, miközben a szerkezeti problémákkal nem foglalkoznak. Mindeközben az egykor hátul kullogó, mára sztárreformerré előlépett Szlovákia akár már jövőre az euróövezet tagja lehet, Magyarország viszont legkorábban 2014-ben csatlakozhat, fejeződik be a The Economist helyzetértékelése.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!