4p

Hatalmasat ugrott a kéthetes állomány szeptemberben, ami egyre távolabb sodorja a jegybankot a 3600 milliárd forintos kéthetes állománytól.

A tavaszi nagy fogadkozásokkal ellentétben egyelőre egyre messzebb kerül a jegybank attól a céljától, hogy a kereskedelmi bankok kéthetes kötvényállományát 3600 milliárd forintra "szállítsa le". Pedig a hatalmas kamatveszteségeket generáló állomány tervezett leépítésével kapcsolatban előbb Matolcsy György elnök jelentette ki az MTI-nek adott áprilisi interjújában, hogy az kőbe van vésve. Majd a tavaszi stabilitási jelentést bemutató sajtótájékoztatón Nagy Márton ügyvezető igazgató deklarálta, hogy a kéthetes állomány mindenféleképpen 3600 milliárd forintra csökken.

Ezzel szemben a jegybank legfrissebb, szeptember végi statisztikája szerint a bankok 4320,9 milliárd forintot parkoltattak az MNB kéthetes kötvényeiben, ami 246 milliárdos bővülést jelent egyetlen hónap alatt. Így a mostani érték mindössze 177,8 milliárd forinttal alacsonyabb a márciusinál, ami után Matolcsyék meghirdették a 3600 milliárdos célt.

Mint azt már többször megírtuk, ennek az állománynak a leépítésére azért van szükség, hogy csökkenjen a jegybank kamatvesztesége, amely olyan mértékű, hogy februárra teljes mértékben elolvasztotta az MNB saját tőkéjét és tartalékait. Szeptember végén a jegybank mérlege szerint a saját tőke soron mínusz 19,3 milliárd forint szerepelt.

Ugyan a kamatveszteség mértékét folyamatosan csökkenti, hogy az alapkamat töretlen csökkenése miatt egyre kisebb összeget kell a kéthetes állomány után kamatokra fizetnie a jegybanknak, de a mostani 3,6 százalékos szint is jóval magasabb még az MNB nemzetközi tartalékain elérhető kamatnál. Vagyis a jegybank idei gazdálkodása (első félévben 41,6 milliárdos veszteség), illetve az államháztartás jövő évi terhei szempontjából (a jegybanki tőkéjét a büdzsének a következő évben pótolnia kell) nagyon nem mindegy, hogy a kéthetes állomány értéke eléri-e a célt, vagy legalábbis közelít-e hozzá.

De ahogy láttuk, szeptemberben nemhogy nem közelített, de nagy lépésben távolodott is tőle. És ennek a megugrásnak az oka a Növekedési Hitelprogram első pillére. Az olcsó hitelek forrása ugyanis, ahogy az az MNB-mérleg eszközoldalán is látszik a belföldi hitelek kéthavi 570 milliárdos megugrásával, kikerült a bankrendszerbe. Ez pedig növelte a bankok likviditását, ami a kéthetes kötvények állományában csapódott le. A jegybank által egyrészt a gazdaságban szereplő devizaforrások kivezetésére, illetve az olcsó hitelek többletlikviditást okozó hatásának kiszűrésére kitalált harmadik pillér ugyanis továbbra is döcög.

Ugyan a deviza- és kamatswapok bruttó állománya a múlt héten elérte az egymilliárd eurós szintet, de ebből két öthetes, 250-250 millió euró devizacsere már kifutott. Így a jelenleg aktuális nettó állomány 508 millió eurót tesz ki az eredetileg tervbe vett 4,4 milliárddal szemben.

Vagyis a kéthetes állomány szeptemberben nagyot nőtt, és ha az NHP első két pillérének meghosszabbítására, illetve a harmadik pillér népszerűtlenségére gondolunk, akkor valószínűleg további lassú emelkedést figyelhetünk majd meg. (Az első pillér folytatása ugyan továbbra is sikeresnek ígérkezik, de a növekedési üteme várhatóan kisebb lesz a nyári fordulónál.) Ez pedig mindenféleképpen kedvezőtlen tény a jegybank idei eredményére.

Kérdés, hogy tesz-e valamit a jegybank, akár a harmadik pillér feltételeinek a kereskedelmi bankok számára kedvezőbb módosítása irányában, akár más vonatkozásban. Mindenesetre a jegybanki vezetők a gazdálkodással kapcsolatban a kommunikációjuk alapján igencsak nyugodtnak tűnnek, legutóbb Kandrács Csaba, a Monetáris Tanács új tagja jelentette ki, hogy idén várhatóan nullszaldós lesz az MNB.

A jegybank mérlegéből még két fontos adatot lehet egyébként kiolvasni. A gazdaság készpénzállománya 14 milliárd forinttal tovább növekedett, így egy év alatt 17,7 százalékos ugrást láthatunk immár.

A másik lényeges információ, hogy a kormány betétjeinek összege, ha minimálisan is, de elmozdult 5 éves mélypontjáról, amely a devizabetétek növekedésének, illetve a forintbetétek csökkenésének az eredője.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!