4p

Az adóátrendezés mértéke matematikailag könnyen kiszámolható, azonban a társadalmi ára már nem kalkulálható ki ezzel a módszerrel, jelentette ki az mfor.hu-nak Suchman Tamás szocialista képviselő, a Balatoni Fejlesztési Tanács elnöke, kiemelt fejlesztésekért felelős kormánybiztos. A növekedést tehát úgy kell serkenteni, hogy az ne rójon elviselhetetlen terhet a lakosságra. A politikus azt is elmondta, hogy ha a globális válság nem mélyül, akkor a tervezett kormányzati intézkedések elegendőek lesznek a válság kezelésére.

Suchman Tamás szerint ma egyszerre két irányba kell lépni: az egyik a konkrét válságintézkedések, amelyek azonnali cselekvéseket igényelnek. A másik lépéssorozat pedig a válság utáni időkre szól, amikor majd „meg kell keresni a válság árát”, vagyis pótolni kell a veszteségeket. Ezért minden olyan lépés helyes, ami a gazdaság élénkítését, azon belül a munkára rakodó terhek mérséklését szolgálja, tette hozzá.

A politikusok számára ez a legnehezebb, hiszen a kormánypárt egyetértése mellett meg kell szerezni a munkáltatók és munkavállalók támogatását is.

Meg kell őrizni a társadalmi békét


Az adóátrendezés mértéke matematikailag könnyen kiszámolható, azonban a társadalmi költsége már nem kalkulálható így, emelte ki. Ezért nem olyan egyszerű kérdés a költségvetés kiadási oldalának lefaragása - főleg a bérek, a bérjellegű és a szociális juttatások tekintetében. Ezeknek a szféráknak az egyensúlya kényes kérdés, és ha valahol változik a rendszer, akkor máshol keletkeznek feszültségek, figyelmeztetett. 

Arra a felvetésre, hogy ma már mindegyik ellenzéki párt radikális adócsökkentést sürget, Suchman Tamás kifejtette: ezek az elképzelések nem számolnak a társadalom munkavállalói és szociális oldalával, miközben meg kell őrizni az egyensúlyt is.

Nemcsak a költségvetést szükséges azonban kézben tartani, hanem meg kell őrizni a társadalmi békét is. Az senkinek nem jó, ha sztrájkok és tüntetések vannak, hiszen akkor meg azt mondják majd a külföldi partnerek, hogy ilyen bizonytalan környezetben nem szabad befektetni, fűzte hozzá.

Ezért a kormányzópárt feladata megtalálni a megoldást arra, hogy a növekedést és az élénkítést úgy serkentse, hogy az ne rójon elviselhetetlen terhet a lakosságra. Mindenképp el kell tehát kerülni – mondja a képviselő -, hogy kezelhetetlen feszültségek keletkezzenek.

Nyilvánvaló, hogy az ellenzéki pártoknak szíve joga bírálni egyes döntéseket, de nem az ő alkotmányos felelősségük a társadalmi- és közállapotok egyensúlyának fenntartása, emelte ki.

GDP-csökkenés: mindenki mást akar hallani


Az utóbbi hetekben komoly vita alakult arról, hogy az idei GDP-visszaesés „csupán” 2,5 százalék lesz-e, ahogy a kormány jelenleg várja, vagy ennél sokkal nagyobb csökkenés is lehet. Suchman Tamás szerint sok függ attól, ki mit szeretne hallani.

Szerinte a gazdaság eredményessége - a közgazdasági összefüggéseken túl - jelentős mértékben pszichológiai okokra vezethető vissza. Lehet olyan hangulatot teremteni, amely inflációnövekedéshez vagy éppen a garanciavállalások beváltásához vezet. De már láttunk olyan lélektani helyzetet is, amely bankpánikhoz vezetett, magyarázta.

Ezért a közélet minden szereplőjének - így a médiának is - óriási felelőssége van abban, hogy a gazdasági és társadalmi egyensúly fennmaradjon. Természetesen a politikai felelősség legnagyobb mértékben a kormányzó párt vállain nyugszik, ismerte el.

Arra a kérdésre, milyen lesz az egész év gazdasági teljesítménye, a szocialista politikus úgy válaszolt: „Ami még nem látszik, mert eltakarják a hegyek, annak elhordása nem a tisztsége”.

Ez a válság globális méretű, és minden attól függ – emelte ki -, hogyan alakulnak a dolgok a partnereknél. Ha ezekben az országokban nem romlik a helyzet, akkor a most vagy a jövőben meghozandó lépések elégségesek. A politikus úgy véli: kormány az elmúlt hónapokban jól állta a sarat, és megfelelően kezelte a válságot.

Húszféle módon támogatják a munkahelyek megőrzését

Suchman Tamás, mint a kiemelt fejlesztéseket összehangolásért felelős kormánybiztos azt is elmondta, hogy több száz projekt támogatásának odaítélése megtörtént, és a közeljövőben újabb döntések várhatók. Ezek elsősorban utak, iskolák és szállodák építését segítik elő.

Másrészt hamarosan indulnak azok a támogatások, amelyek a munkahelyek megőrzését könnyítik meg. Ezeknek a forrásait a presztízsberuházásokra szánt keretből igyekeznek átcsoportosítani. Ide tartoznak például a városkép szebbé tételét szolgáló fejlesztések.

A kormánybiztos végezetül kiemelte: jelenleg mindennél fontosabb a munkahelyek megőrzése, amire szerinte mintegy húszféle támogatási lehetőség nyílt vagy nyílik meg.

Ezek közé tartozik az ötödik munkanap állami támogatása, gyors hitelek folyósítása és a vállalkozásoknak nyújtandó állami garanciák rendszere.

VMI

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!