Az 50 pont fölötti szám ismét a teljesítmény szerény növekedését jelezte, miután novemberben első ízben csökkent a feldolgozóipar teljesítménye egyik hónapról a másikra 32 havi javulás után. Az elemzők várakozásainak középértéke 49,1 pont volt decemberre. Ha a mutató 50 pont fölött van, az a teljesítmény növekedését jelzi, 50 pont alatt csökkenést jelent, mindig az előző hónaphoz képest. A pontosan 50,0 pont stagnálásra utal.
A decemberi részmutatók közül a termelésé jelentős növekedést jelzett 53,4 ponttal a novemberi 50,9 pont után. A fő mutatót a második hónapja csökkenő új megrendelések és azon belül a harmadik hónapja apadó új exportmegrendelések részmutatói húzták le, habár a romlás decemberben lassult az előző hónaphoz képest. A bekerülési árak harmadik hónapja csökkentek.
Idén az első negyedévben 9,7 százalékkal volt nagyobb a kínai GDP az egy évvel korábbinál. A növekedés a második negyedévben 9,5 százalékra, a harmadikban 9,1 százalékra lassult a kínai statisztikai hivatal szerint. Erre az évre a tavalyinál lassúbb, 9,5 százalékos, a jövő évre 9,0 százalékos ütemet jósolt legutóbb, szeptemberben a Nemzetközi Valutaalap (IMF), rontva a korábbi, 9,6 százalékos, illetve 9,5 százalékos előrejelzéseit.
A világ második számú gazdasága, Kína hazai összterméke (GDP) az eddigi rekord évben, 2007-ben 14,2 százalékkal bővült. Utána 2008-ban 9,6 százalékosra, majd 2009-ben 9,1 százalékosra lassult a növekedés. Tavaly 10,3 százalékkal bővült a kínai gazdaság. A kormány egyik tanácsadó testülete szerint az év egészében az ipari termelés növekedése átlagosan 13,5 százalékosra lassul az első félévi 13,9 százalékról éves egybevetésben, a központi bank inflációellenes pénzügy-politikai szigorításai miatt. Az export évi növekedését átlagosan 21 százalékra várják az első félévi, 24,8 százalékosra becsült többlet helyett.
MTI