Az amerikai és a japán jegybank, vagy éppen az Európai Központi Bank az utóbbi években csúcsra járatta a pénznyomtatást annak érdekében, hogy a gazdaságot stimulálják és az árak tartós csökkenését, a deflációt elkerüljék. Ennek ellenére az infláció továbbra is igen alacsony ezekben a régiókban. Ráadásul néhány extrém helyzettől eltekintve immár évtizedek óta kontrollálják a központi bankok az inflációt.
Nincs ez azonban így világszerte, hiszen számos olyan ország van, ahol az árak tartós emelkedése komoly problémát okoz. A World Economic Forum (WEF) évente publikálásra kerülő versenyképességi rangsorából az inflációs adatok is kiolvashatók. A rangsor alapján nem túlzás azt állítani, hogy a világgazdaság kifejezetten jó állapotban van, hiszen 2016-ban csupán 14 olyan ország volt, ahol az infláció meghaladta a 10 százalékos szintet. Ráadásul csupán egyetlen olyan állam volt, ahol reménytelenül magas, 250 százalékos volt az áremelkedés.
Ilyenek a hétköznapok Venezuelában
Más kérdés, hogy a legrosszabb mutatóval rendelkező Venezuela gazdasági helyzete meglehetősen kilátástalannak tűnik. Az egyik legnagyobb ismert olajtartalékkal rendelkező ország előbb Hugo Chavez, majd most Nicolas Maduro vezetése alatt töretlenül robog az államcsőd felé. A kommunista elveket valló vezetők ugyan igyekeztek a legszegényebbek életfeltételeit javítani, csakhogy eközben olyan vállalatokat államosítottak, amelyeket nem tudtak fejleszteni és működtetni. Elüldözték az országból a külföldi befektetőket és Venezuela felélte a tartalékait is. Az áruhiánnyal és óriási inflációval sújtott ország így az utóbbi időben a polgárháború szélére sodródott.
Szerencsére a többi inflációval sújtott országban nem ennyire tragikus a helyzet, bár tény, hogy a listán szereplő fekete afrikai államok némelyikében is komoly problémák vannak.
Íme, ebben a 14 országban haladta meg az infláció a 10 százalékot:
- Egyiptom - 10,2%
- Argentína - 10,6 %
- Sierra Leone - 11,3%
- Azerbajdzsán - 12,4%
- Haiti - 13,4%
- Ukrajna - 13,9%
- Kazahsztán - 14,6%
- Nigéria - 15,7%
- Ghána - 17,5%
- Zambia - 17,9%
- Mozambik - 19,2%
- Malawi - 21,7%
- Kongói Demokratikus Köztársaság - 22,4%
- Venezuela - 254,9%
mfor.hu