Az építőipar az elmúlt hónapokban annak ellenére növekedett éves összevetésben, hogy tavaly a választási év erősen megnövelte a bázist. Ráadásul a szerződésállomány folyamatosan apad, márciusban például 31,1 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban. Az új szerződések értéke pedig 34,6 százalékkal maradt el a korábbitól.
Ez ugyanakkor csak a változás, hiszen ha az állomány méretét nézzük, akkor az még mindig többszöröse annak, amelyet egyébként a vállalkozások egy adott hónapban teljesítenek.
Az első grafikon a hó végi szerződésállományt mutatja folyó áron. Látható, hogy tavaly az év első felében hatalmasra duzzadt az értéke, a fiókokban ezer milliárdnál is nagyobb volumenben voltak megbízások. Azóta viszont folyamatosan esik az állomány.
A következő grafikon azt mutatja meg, hogy egy adott hónap építőipari termelése és a hó végi szerződésállomány hogy aránylik egymáshoz. Értelemszerűen minél kisebb ez a szám, annál több megrendelésük marad talonban a vállalkozásoknak. Ha az elmúlt éveket nézzük, akkor a szezonális kilengéseket (ezek a telek, amikor értelemszerűen lassul a munka üteme) leszámítva csökkent ez az arány, vagyis a vállalkozásoknak egyre több utánpótlásuk volt.
Amikor sötét felhőkről beszélünk, akkor lényegében az utolsó három, illetve főként az utolsó márciusi vonalról van szó, ugyanis az olló záródik. A termelés még nő, de az utánpótlás már fogyatkozik. Azonban még mindig négyszeres a különbség, vagyis bőven van még mit építeni.
Talán még ennél is szemléletesebb, ha nem a hó végi, hanem az adott hónap új szerződéseinek állományát hasonlítjuk a termeléshez. Ha a grafikon a pozitív tartományban mozog, akkor a vállalkozások több munkára szerződnek, mint amennyit elvégeznek egy adott hónapban, ha pedig negatív, akkor leépítik az állományt. Az utóbbi hónapokban inkább ez utóbbi volt jellemző.
mfor.hu