2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hiába csökken a szerződésállomány, még olyan tartalékok vannak, amellyel sokáig kihúzzák az építőipari cégek.

Az építőipar az elmúlt hónapokban annak ellenére növekedett éves összevetésben, hogy tavaly a választási év erősen megnövelte a bázist. Ráadásul a szerződésállomány folyamatosan apad, márciusban például 31,1 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban. Az új szerződések értéke pedig 34,6 százalékkal maradt el a korábbitól.

Ez ugyanakkor csak a változás, hiszen ha az állomány méretét nézzük, akkor az még mindig többszöröse annak, amelyet egyébként a vállalkozások egy adott hónapban teljesítenek.

Az első grafikon a hó végi szerződésállományt mutatja folyó áron. Látható, hogy tavaly az év első felében hatalmasra duzzadt az értéke, a fiókokban ezer milliárdnál is nagyobb volumenben voltak megbízások. Azóta viszont folyamatosan esik az állomány.

A következő grafikon azt mutatja meg, hogy egy adott hónap építőipari termelése és a hó végi szerződésállomány hogy aránylik egymáshoz. Értelemszerűen minél kisebb ez a szám, annál több megrendelésük marad talonban a vállalkozásoknak. Ha az elmúlt éveket nézzük, akkor a szezonális kilengéseket (ezek a telek, amikor értelemszerűen lassul a munka üteme) leszámítva csökkent ez az arány, vagyis a vállalkozásoknak egyre több utánpótlásuk volt.

Amikor sötét felhőkről beszélünk, akkor lényegében az utolsó három, illetve főként az utolsó márciusi vonalról van szó, ugyanis az olló záródik. A termelés még nő, de az utánpótlás már fogyatkozik. Azonban még mindig négyszeres a különbség, vagyis bőven van még mit építeni.

Talán még ennél is szemléletesebb, ha nem a hó végi, hanem az adott hónap új szerződéseinek állományát hasonlítjuk a termeléshez. Ha a grafikon a pozitív tartományban mozog, akkor a vállalkozások több munkára szerződnek, mint amennyit elvégeznek egy adott hónapban, ha pedig negatív, akkor leépítik az állományt. Az utóbbi hónapokban inkább ez utóbbi volt jellemző.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!