2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ha az előzetes heti adósságadatokat összesítjük, kiderül, hogy idén második alkalommal havi szinten csökkent a központi költségvetés adóssága.

Az Államadósság Kezelő Központ előzetes heti adatai szerint a július 31-ével záródó héten 24 997 milliárd forint volt a központi költségvetés bruttó, nem konszolidált adóssága. Ez egy hét alatt 90,1 milliárd forintos csökkenés eredménye, és egyben ez már a harmadik egymást követő olyan hét volt, amikor mérséklődni tudott az adósság a július 10-i történelmi csúcsot jelentő 25 141 milliárd után.

A friss adat egyben a hó végi adósságállománnyal is nagy bizonyossággal megegyezik, ez pedig azt is jelenti, hogy ha nyitóállománynak a július 3-i (hétfői) adatot tekintjük, akkor 144,6 milliárd forinttal csökkent júliusban az adósságunk. Ilyen irányú változása pedig legutóbb idén februárban volt példa; akkor 587,7 milliárddal apadt az állomány.

Noha a július csak a második olyan hónap lehetett, amikor csökkent az adósságunk, az idei év tekintetében annyira rosszul nem állunk. 2014 első hét hónapja alatt ugyanis 2785 milliárddal növekedett az adósságunk, idén ez "csak" 1203 milliárd forintos összesített növekményt jelent. A két időszak közötti releváns különbségben az játszhat szerepet, hogy 2014 márciusában 3 milliárd dollár értékben devizakötvényt bocsátott ki az adósságkezelő.

Hogy áll most az adósságráta?

A friss július végi adatra visszatérve, ehhez hozzáadjuk a jegybank adatai szerint első negyedév végén 576 milliárdot kitevő államháztartáson belüli egyéb adósságállományt (erre vonatkozóan csak a negyedéves jegybanki adatokból tudunk kiindulni), akkor 25 573 milliárdos teljes államháztartási adósság az eredmény. Ezt az ÁKK által becsült aktuális GDP-re vetítve pedig 77,7 százalékos GDP-arányos rátát kapunk, ami lényegében a júniusi - tehát második negyedév végi általunk becsült - szint környékét jelenti.

A második negyedév végi adatokra ugyan még várni kell, de ugyanezzel a metódussal becsléseink szerint az adósságráta 78,2 százalékos lehetett a tavaly év végi 76,9 után. Azt ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy az adósság évközi alakulása változó lehet, ez csak tájékoztató jellegű adat. A lényeg ugyanis mindig az év végi szint mind az Alaptörvény, mind pedig az Európai Unió szemszögéből nézve is.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!