Az Eurostat csütörtökön tette közzé a tagállamaira vonatkozó inflációt január hónapra, mely nemcsak abból a szempontból érdekes, hogy hazánk éllovas-e még a kirívóan magas árindexével. Az uniós statisztikai hivatal ellentétben a Központi Statisztikai Hivatallal ugyanis már a hatályba lépéstől figyelembe veszi az ármódosító tényezőket az infláció becslésekor. A KSH ezzel szemben csak akkor, amikor a módosított ár jelenik meg fizetési kötelezettségként.
Mint ismert januártól, 10 százalékos rezsicsökkentésről határozott a kormány, melynek hatása a KSH szerint is csak lépcsőzetesen fog megjelenni az általuk kalkulált inflációban. Éppen ezért az Eurostat most közölt inflációs adata már előrevetíti azt, hogy február hónapban milyen mértékű fogyasztói árindexet várhatunk.
Míg pár hete a KSH 3,7 százalékos inflációt közölt januárra, az Eurostat 2,8 százalékot, tehát megközelítőleg ennyit fog érni a rezsicsökkentés teljes hatása. Egy hónap alatt ez egyébként 2,3 százalékpontos visszaesést jelentett, aminek köszönhetően lekerültünk az uniós tagállamok negatív rangsorának éléről.
Ha a visegrádi országokat nézzük, akkor a magyar 2,8 százalékos infláció bár így is a legmagasabb, azért a különbség már szinte minimális, hiszen a második legmagasabb fogyasztói árindex a szlovák, mely 2,5 százalékos volt januárban. Majd következik a cseh 1,8 és a lengyel 1,6 százalékos infláció. Romániában ugyanakkor jelentős mértékű volt a pénzromlás üteme, hiszen az a decemberi 4,6 százalékról 5,1-re emelkedett.
A teljes Uniót nézve a magyar 2,8 százalékkal ugyan lekerültünk a negatív toplista éléről, ám még mindig magasnak tekinthető a többi tagországhoz viszonyítva. Ennél magasabb pénzromlási ütemmel ugyanis csak Románia (5,1 százalék), Észtország (3,7 százalék) és Hollandia (3,2 százalék) rendelkezik.
A tagállamok közül a legkisebb inflációt mérte az uniós statisztikai hivatal Görögországban, ahol előző év januárjához képest semmit sem változtak az árak, tehát nulla százalékot közöltek. Portugáliában 0,4, Lettországban 0,6, Svédországban pedig 0,7 százalékkal lett drágább az élet az előző év azonos időszakához képest.
mfor.hu