3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Mérsékelten csökkent a közép- és kelet-európai térség bankjainak tulajdonosi finanszírozása a globális pénzügyi válság elhatalmasodása óta a Fitch Ratings szerint, amely a térség stabilitása szempontjából változatlanul kedvezőnek nevezi a külföldi tulajdonos bankok jelenlétét.

A hitelminősítő a régió hét országának - Magyarország, Csehország, Lengyelország, Szlovákia, Románia, Bulgária és Horvátország - 43 külföldi tulajdonú bankját vonta be a vizsgálatba. A bankok összesített mérlegfőösszege 2011 végén 454 milliárd euró volt, a hét ország teljes banki vagyonállományának 58 százaléka.

A Fitch Ratings szerint elsősorban a vonzó kihelyezési lehetőségek korlátozott volta, és nem a finanszírozási szűkösségek okozzák a hitelkiáramlás lanyhaságát e közép- és kelet-európai piacokon.

A Fitch szerint a vizsgálat előzetes eredményei azt jelzik, hogy 2008 vége és 2012 első fele között a felmérésbe bevont térségi bankok csoportszintű finanszírozása 20 százalékkal, 78 milliárd euróról 62 milliárd euróra csökkent. Jóllehet a visszafizetett anyabanki finanszírozások aránya jelentős, a csökkenés azonban abszolút értelemben az érintett bankok teljes forrásállományának mindössze a 4 százalékát teszi ki.

Elengedik lányaik kezét

A Fitch szerint a legnagyobb mértékben Magyarországon és Bulgáriában csökkent a helyi bankok tulajdonosi finanszírozása.

Magyarországon a vizsgált időszakban 38 százalékkal esett vissza a külső finanszírozás; ez az érintett bankok teljes forrásállományának 12 százalékát tette ki.

Bulgáriában 47 százalékkal csökkent a tulajdonosi finanszírozási érték, ami a bolgár bankok kötelezettségállományának 13 százalékával volt egyenlő.

Bulgária esetében a folyamat elsősorban a betétállomány erőteljes, 30 százalékos növekedését tükrözte.

Magyarországon a csoportszintű bankfinanszírozás csökkenése egyaránt jelzi a tulajdonos bankok aggályait a magyar bankrendszer kilátásaival kapcsolatban, valamint azt, hogy a devizaalapú ingatlanhitelek előtörlesztése révén kisebbek a helyi érdekeltségek külső finanszírozási igényei.

A Fitch Ratings elemzőinek véleménye szerint mindent egybevetve a külföldi tulajdonosok jelenléte kedvező volt és az is maradt a közép- és kelet-európai gazdaságok pénzügyi és makrogazdasági stabilitása szempontjából. A legtöbb olyan külföldi bank, amely komoly súllyal van jelen a térségben, továbbra is elkötelezett e régió mellett, és szükség esetén feltőkésítették helyi érdekeltségeiket.

A hazai betétekért folytatott éleződő verseny azonban növelte a közép- és kelet-európai bankok kamatmarzsára nehezedő nyomást, a hitelintézetek és a potenciális hitelfelvevők kockázatkerülése pedig egyaránt korlátozza a hitelkiáramlás bővülését - áll a Fitch Ratings elemzésében.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!