3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarországon volt az egyik legalacsonyabb a foglalkoztatottak aránya az OECD-országok között 2013 utolsó negyedévében annak ellenére, hogy a részben a közmunka hatására nálunk regisztrálták a második legnagyobb növekedést.

Két százalékponttal 65,3 százalékra nőtt a foglalkoztatottak aránya az OECD-országokban 2013 utolsó negyedévében az egy évvel korábbihoz képest. A növekedés bár folyamatos volt az elmúlt években, még több mint egy százalékponttal alacsonyabb az OECD-országok átlagában, mint 2008 második negyedévében, a válság előtt volt.

A legmagasabb foglalkoztatási rátával Izland (81,7), Svájc (80,2), Norvégia (75,3) Svédország (74,7) és Hollandia (74) rendelkezik. A sereghajtók sorrendben: Görögország (49,1), Törökország (49,3), Spanyolország (54,6), Olaszország (55,5) és Magyarország (59,4).

A visegrádi országok között hazánk szintén nem szerepelt túl jól a tavalyi év végén, bár a különbség igazán csak Csehországhoz viszonyítva számottevő és Magyarország az elmúlt években  - részben a közmunkának köszönhetően  - folyamatosan zárkózótt fel Lengyelországhoz és Szlovákiához.

A tavalyi év utolsó negyedévéhez viszonyítva Új-Zélandon nőtt legnagyobb mértékben a foglalkoztatás 2,6 százalékponttal, őt követi Írország 2,1 és Magyarország 1,9 százalékpontos bővüléssel. A visszaesés Görögországban (1,3) volt a legnagyobb, majd az olaszoknál, a hollandoknál és a szlovéneknél mért egyaránt 0,9 százalékpontos visszaesést az OECD.

Hazánk rossz eredményét a foglalkoztatási ráta tekintetében akkor érthetjük meg, ha megnézzük a foglalkoztatottsági adatokat korosztályonkénti bontásban. A 15 és 24 év közötti korosztályban csaknem a fele a foglalkoztatottak aránya, mint az OECD-országokban, a 39,4 százalékhoz képest mindössze 20,5 százalék. Szlovákiában még kevesebb (19,8) de a másik két visegrádi ország is 25 százalék körül mozog. Ausztriában 53,5, Svájcban pedig 62,9 a fiatalok foglalkoztatottsági rátája.

Hasonlóképpen el vagyunk maradva az 55 éven felüliek arányát tekintve, ahol az átlagos 56,7 százalék helyett itthon 39,3 százalékunk dolgozik. Ennél az aránynál valamennyi visegrádi ország jobb mutatókkal rendelkezik. Ezen többek között a munkahelyvédelmi akció hivatott segíteni, amelynek hatására valóban látszik növekedés az elmúlt négy negyedévben.

A 25 és 54 éves korosztályban ugyanakkor 76,6 százalékkal még az OECD átlagát is meghaladjuk 0,9 százalékponttal. A lengyeleket és a cseheket még ezzel sem tudjuk megelőzni, de a szlovák mutatónál 0,6 százalékponttal magasabb a hazai.

Szász Péter
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!