Szerda délelőtt sajtótájékoztatón jelentette be Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár, hogy immár egymást követő negyedik évben is meghirdeti a kormány a munkahelyteremtő támogatást, melyre ezúttal is 10 milliárdos keretet biztosítanak. 2010-ben 2 milliárd, 2011-ben 5 milliárd, tavaly pedig az ideihez hasonlóan 10 milliárd forintos kerettel hirdették meg a pályázatot.
Elírták a pályázati kiírást
Bár Czomba Sándor a szerdai tájékoztatón kiemelte, hogy az idei keretösszegből 700-800 vállalkozásnál 5200 új munkahely jöhet létre, és további 10 ezer munkahelyet őrizhetnek meg 2013-ban, azonban a pályázati kiírás olyan hibát tartalmaz, mely jelentősen leszűkítené a nyertes pályázók körét.
"A kiírás szövege alapján a korábbi évekkel ellentétben idén pályázni csak olyan beruházással lehet bármely településről, ahol a pályázó mezőgazdasági terméket feldolgozó és/vagy forgalomba hozó vállalkozás, amely kizárólag más által előállított mezőgazdasági terméket dolgoz fel és/vagy hoz forgalomba" - hívta fel a figyelmünket Szentesi Mária, a Menedzsment Fórum Partner pályázati szakértője. Hozzátette: minden bizonnyal tévedésről, egyszerű elírásról lehet szó. mfor.hu szerk: A pályázati felhívás csütörtök hajnali 5.45-kor még hibásan szerepelt a kormany.hu-n. A "Pályázni csak olyan beruházással lehet bármely településből, amely esetében a pályázó" rész alatt a 4. oldalon található a feltehetőleg hibás rész:
A foglalkoztatást segíti és a kis- és középvállalkozásokat
A támogatás egyébként gépek, eszközök, berendezések vásárlására használható fel, a korábbi évek hasonló pályázataihoz képest pedig végrehajtottak néhány könnyítést. Idén ugyanis 1,4 millióról 1,5 millió forintra emelkedett az egy munkavállaló után adható támogatást. Ez az alapösszeg félmillió forinttal bővül, ha a vállalkozás regisztrált álláskeresőt vesz fel, további 300 ezer forinttal, ha roma származásút, 200 ezerrel, ha hátrányos és 300 ezerrel, ha a leghátrányosabb helyzetű térségben hoz létre munkahelyet. Ha szabad vállalkozási zónában bővít a vállalkozás, további 400 ezer forint támogatásra jogosult, vagyis a maximális - vissza nem térítendő - támogatás 3 millió forint lehet munkavállalónként - hangsúlyozta az államtitkár a szerdai sajtótájékoztatón.
A pályázatban szereplő beruházási projekthez összesen legfeljebb 120 millió, a hátrányos helyzetű kistérségekben, településeken, szabad vállalkozási zónákban megvalósuló beruházáshoz legfeljebb 240 millió forint támogatás igényelhető. Az elnyert összegből munkahelyet kell teremteni, amelyet legalább két évig, az ahhoz kapcsolódó gépeket és egyéb beszerzéseket pedig legalább három évig kell fenntartani.
Fontos változás, hogy már nemcsak legalább három éve működő vállalkozások pályázhatnak, hanem kétéves működés is elegendő. A pályázaton azok a vállalkozások vehetnek részt, amelyek utóbbi évüket pozitív szaldóval zárták.
Majdnem ezer vállalkozást segített így az NGM
2012-ben összesen 750 pályázat érkezett be a kiírásra, ami által 8000 munkahely maradt meg és 5500 új jöhetett létre Magyarországon. Ráadásul ez a lehetőség leginkább az öt főnél kevesebbet foglalkoztató vállalkozások körében volt rendkívül népszerű, hiszen tavaly is a pályázati forma gerincét 70 százalékban ők képezték. Legtöbbjük pedig feldolgozóipari, illetve gépgyártással foglalkozó cég volt.
A támogatás ráadásul foglalkoztatáspolitikai szempontokat is figyelebe vesz, amit az elnyert pályázók földrajzi elhelyezkedése is jól szemléltet. Tavaly ugyanis kiemelkedő volt a Borsod-Abaúj-Zemplén és Csongrád megyéből érkező igények összege, hiszen előbbi esetben 112 vállalkozás 777 millió forintra pályázott, utóbbi esetben pedig 60 cégtől 1,3 milliárdra érkezett igény. Ez egyébként nem csoda, hiszen az idei kiírásban is a támogatás intenzitása Észak-Magyarországon, Észak- és Dél-Alföldön, illetve Dél-Dunántúlon 50 százalék, Közép-Dunántúlon 40, Nyugat-Dunántúlon és Pest megyében 30-30, míg a fővárosban csak 10 százalék.
Az utóbbi két évben egyébként 966 kis- és közepes vállalkozás kapott a munkahelyteremtést segítő pályázat keretében összesen 12,3 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást. Ezzel több mint 7100 új munkahely jött létre, és további 21 ezer munkahely megőrzéséhez járult hozzá az NGM.
UPDATE: csütörtök délután az NGM javította a hibát.
Székely Sarolta
mfor.hu