3p

Mindössze 20 százalék annak esélye, hogy az eurózóna jelenlegi struktúrájában fog működni egy évtized múlva is - vélik nemzetközi szakemberek. Az elemzők véleménye szerint 2011 vízválasztó lehet az európai valuta számára, hiszen ha túl is éli az újabb adósságválságokat, könnyen paritásba kerülhet a dollárral. Mfor.hu-háttér.

2010 részben az eurózóna és az Európai Unió válságáról szólt: tavasszal Görögországban kezdődtek a bajok, majd az év vége előtt nem sokkal Írország is nemzetközi mentőcsomagra szorult. Azzal mindenki egyetért, hogy a válság nem állt meg ezen a ponton, elsősorban Spanyolországot, Portugáliát, Olaszországot emlegetik megmentésre váró tagállamokként.

Tavasszal sokminden eldőlhet


2011 tavaszán újabb adósságválsággal kell szembenéznie az eurózónának, hiszen Spanyolországnak és Olaszországnak összesen 400 milliárd eurónyi kötvényét kell majd refinanszíroznia - véli Douglas McWilliams, a Center for Economic Business and Research (CEBR) elnök-vezérigazgatója. "Az euró azon a ponton fog megroppanni, mivel az európai politikusok nem találnak majd megoldást a válságra" - jósolja a szakember.

McWilliams szerint ha nem is szűnik meg idén tavasszal az euró, az újabb adósságválság következtében könnyen paritásba kerülhet az amerikai dollárral. A CEBR szakértője szerint az eurózóna megszűnésének oka az lesz, hogy az érintett országok nem találnak majd megoldást hosszútávú versenyképességi problémáikra. Éppen ezért adnak mindössze 20 százalék esélyt arra, hogy az eurózóna a jelenlegi formában még tíz évig fennmarad.

Nemrégiben a Saxo Bank is nyilvánosságra hozta tíz "hihetetlen előrejelzését" 2011-re, melyben a dán bank szakemberei szintén a dollár 25 százalékos erősödését vetítették előre. Ha a jelenlegi 1,33 körüli euró/dollár árfolyammal számolunk, akkor mindez azt jelentené, hogy valóban paritásba kerülne a dollár és az euró.

Japán is bajban lehet

A CEBR szakértői egyébként szintén egy tízes listát állítottak össze az idei előrejelzéseikből. Ezek között szerepel többek között az is, hogy Japánt komoly gazdasági válság fenyegeti 2011-ben. Ennek oka pedig az, hogy a szigetország államadóssága 200 százalék a GDP arányában, és tovább nő. Hiába fedezték eddig a megtakarítások az adósságot, előbb-utóbb külső finanszírozásra lesz szükség, ami a jelenlegi helyzetben nem lesz egyszerű.

A kutatóintézet előrejelzése szerint a fentiek miatt a japán kormánynak pénzügyi megszorításra lesz szüksége 2011-ben. Érdekesség még, hogy a CEBR szakemberei szerint a társadalom elöregedése miatt idén tovább emelkedhet a nyugdíjkorhatár Ázsiában, így elérheti a 75 évet.

A további előrejelzések között szerepel többek között az, hogy a CEBR szakemberei nem számítanak kamatemelésre sem az Egyesült Államokban, sem Európában idén. A jóslat szerint a brit lakáspiac továbbra is gyenge marad, de már elkezdenek hitelezni a bankok, ami egy lépést jelent majd a jó irányba. A kutatóintézet szerint az európai gazdaság "szupersztárja" idén is Németország lehet.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!