A valutaalap azonban úgy véli, hogy le kell fékezni a hitelkiáramlást és a beruházásokat, ha a növekedés várhatóan meghaladja a 7 százalékot, és kihasználni a lehetőséget az egyensúlytalanságok mérséklésére.
A valutaalap prognózisa szerint a kínai hazai össztermék az idén 6,8 százalékkal bővül, de jövőre 6,25 százalékra süllyed a növekedés üteme. Tavaly 7,4 százalékkal, az első negyedévben pedig 7 százalékkal nőtt a GDP, és a legutóbbi adatok arra vallanak, hogy a növekedés tovább lanyhul.
Ugyanakkor az IMF azon az állásponton van, hogy az utóbbi időben végbement erősödés után a kínai valuta már nem alulértékelt, de a kormánynak fel kellene gyorsítania a reformokat a lebegő árfolyamrendszer bevezetése érdekében.
Az Egyesült Államok és más nyugati országok évekig bírálták Kínát, amiért mesterségesen alacsonyan tartja a jüan árfolyamát és így méltánytalan előnyhöz juttatja a kínai exportőröket. Korábban az IMF is alulértékeltnek, majd mérsékelten alulértékeltnek nevezte a jüant. A Pekingben tárgyaló David Lipton, az IMF vezérigazgató-helyettese szintén megerősítette, hogy a jüan jegyzése most már a helyén van, de hangsúlyozta, hogy a kínai valutának két-három év múlva szabadon kellene lebegnie.
MTI