Az elemzők kifejtették: a 2008-ban mért enyhe deficitet követően tavaly jelentősen nőtt a magyar külkereskedelmi mérleg többlete. Ugyanakkor a 2009 decemberi mérleg vártnál jobb adataira nem tudtak egyértelmű magyarázatot adni.
A Központi Statisztikai Hivatal kedden közölt előzetes adatai szerint a magyar külkereskedelmi mérleg tavaly 4,57 milliárd eurós többletet mutatott, a 2008-ban mért 319 millió euró hiányhoz képest. Tavaly decemberben 375 millió euró szufficit keletkezett a mérlegben, ami jelentős javulás a 2008 decemberi 82 millió eurós hiányhoz képest.
Kondrát Zsolt, az MKB Bank Zrt. vezető elemzője szerint az elmúlt év egészének javuló adatai mögött kettős hatás áll: egyfelől az importot csökkentette a többek között a kormányzat megszorító intézkedései miatt lanyhuló belső kereslet. Ezzel szemben a magyar export helyzetén javítottak a nyugati uniós országok kormányzatainak gazdaságélénkítő lépései, így például a német roncsautó program. További pozitív hatásként említette az elemző, hogy tavaly év közepén befejeződött a gazdasági válság hatására megindult készletleépítés, így a külföldi importőrök újabb megrendelésekkel gyarapították készleteiket.
A szakértő a következő néhány hónapban a külkereskedelmi mérlegadatok további enyhe javulását várja, az idei év egészére vonatkozóan pedig a tavalyihoz képest lényegében változatlan, 4,5 milliárd forintos többletre számít. Várakozásai szerint Magyarországon a fogyasztás, így az import is tovább csökken 2010-ben, míg a felvevőpiacokon még hónapokig kitart a kormányzati beavatkozások élénkítő hatása.
A tavalyihoz képest enyhén romló külkereskedelmi mérlegadatokra számít 2010-re vonatkozóan Barta György, a CIB Közép-Európai Nemzetközi Bank Zrt. makroelemzője. Szerinte 2010-ben várhatóan 4,2 milliárd euró többletet mutat majd a mérleg. A csökkenő többletet szerinte a választások után felálló új kabinet várható keresletélénkítő, így az importot növelő beavatkozásai okozzák majd.
Az elemzőket meglepte a 2008 decemberi adathoz képest lényegesen jobb tavalyi tizenkettedik havi 375 millió euró többlet. A vártnál nagyobb javulásra a szakértők egyelőre nem tudnak teljes körű magyarázatot adni, bár hangsúlyozták a bázishatás egyre növekvő jelentőségét, amely a 2008 végén és 2009 elején tapasztalt mélyponthoz képest kedvezőbb adatokat produkál az idén.
Kondrát Zsolt szerint a tavalyi kedvező külkereskedelmi mérleg adatok miatt, enyhe többletet mutat majd a magyar folyó fizetési mérleg is. Ez pedig az elemző szerint pozitívan hat majd a devizapiacra, így a forint árfolyamának stabilitására.
Ellenkezően látja a helyzetet Barta György, aki szerint ennek markáns hatása nem lesz, a magyar fizetőeszköz árfolyamának változásait a nemzetközi pénzpiaci környezet határozza meg.
MTI