3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A legfrissebb statisztika szerint a lakosság betétállományában januártól kezdve 557 milliárd forintnyi kivonás történt. Ennek közel fele csak az elmúlt két hónapban.

A Magyar Nemzeti Bank szokásához híven hétfőn reggel tette közzé a hitelek és betétek augusztus végi állományára vonatkozó statisztikáját, mely szerint bár a júliusinál kisebb mértékben már, de tovább folytatódott a lakosság betétkivonása a bankokból. Augusztusban további  90 milliárd forinttal csappant meg a forintbetétek állománya, így már "csak" 6127,8 milliárd forintnyi megtakarítása van a háztartásoknak a bankokban, miközben év elején még több mint 6600 milliárdnyit tartottak bankbetétben. Az 557 milliárd forintos apadást az év során szinte töretlen mérséklődés eredményezte, és ami külön megjegyzést érdemel, hogy csak júliusban és augusztusban a kivonás közel fele realizálódott: júliusban rekordösszegű, 179 milliárdos kivonás történt, amihez hozzájött a nyolcadik havi már említett 90 milliárd forint.

A kvázi tömeges betétkivonás egyébként az augusztustól bevezetett, kamatjövedelmekre is kiterjesztett 6 százalékos egészségügyi hozzájárulás miatt történt döntő részben. A korábbi hónapokban ugyanakkor a folyamatot a folyamatosan mérséklődő jegybanki alapkamat és az emiatt csökkenő bankbetéti kamatok segítették elő.

A fentiek azt is eredményezték, hogy augusztusban a forint alapú betétben elhelyezett 694,6 milliárd forint 5,5 éve nem látott alacsony érdeklődést jelent. Ennél kevesebb összeget legutóbb ugyanis 2007 decemberében kötöttek le betét formájában a háztartások.

Hasonló folyamatok zajlottak a devizabetétek esetében is, hiszen tranzakcióból eredően 21,7 milliárddal csökkent egy hónap alatt az állomány nagysága, augusztus végére 905,8 milliárdot közölt a jegybank.

Ami a hiteleket illeti, a forintalapúak hó végi állománya 3191 milliárd forint volt, ami csak minimálisan haladja meg a július végi állapotot, a devizahitelek esetében azonban jelentősebb változás következett be, hiszen az augusztus végi 3874 milliárd forint közel 31 milliárddal alacsonyabb az egy hónappal korábbi állapotnál. A változás egyrészről egy 1,3 milliárd forintos átértékelődésből fakadó csökkenés, illetve 29,3 milliárdos tranzakcióból fakadó mérséklődés eredménye lett.

A nem pénzügyi vállalatok esetében azonban mind a hitelek, mind a betétek terén jelentősebb változások következtek be augusztusban. A devizahitelek állománya összesen 64,6 milliárd forinttal mérséklődött, döntő részben tranzakcióból eredő változásnak köszönhetően, a devizabetéteknél pedig 22 milliárdos mérséklődés mutatkozott.

A forinthitelek esetében 145,5 milliárddal nőtt augusztusban az állomány, ami minden bizonnyal a jegybank Növekedési Hitelprogramjának hatása is, így a korábbi 2960 milliárdos forinthitel-állomány 3095-re emelkedett (szerepet játszott még a hónapban egy közel 11 milliárdos átértékelődés is). A forintbetétek esetében pedig a háztartások magatartásával ellentétben a betételhelyezések voltak túlsúlyban, hiszen a 3250,8 milliárdos hó végi záróállomány 175,7 milliárddal haladja meg az egy hónappal korábbi állapotot.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!