3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hazai turizmus fellendülésével együtt emelkedett a béren kívüli juttatásként adható SZÉP-kártyás forgalom a magyarországi kereskedelmi szálláshelyeken, egészen 2014 júniusáig. Júliusban már csökkent, a visszaesés pedig a szabadságolások hónapjában, augusztusban is folytatódott, így elsőre azt gondolhatnánk, hogy megcsappant a cafeteria népszerűsége, azonban a csökkenés mögött egészen más okok húzódnak meg.

Jelentősen visszaesett a SZÉP-kártyás forgalom a kereskedelmi szálláshelyeken az idén júliusban és augusztusban, pedig logikusan arra gondolhatnánk, hogy a legtöbben a szabadságolások hónapjaira tartogatják a béren kívüli juttatások eme népszerű formáját. Az 5,2 és a 8,2 százalékos éves összevetésű visszaesés a nyár második és harmadik hónapjában azonban nem a szokatlanul csapadékos időjárás miatt jelentkezett, hiszen a vendéglátóipari egységek szállásdíj-bevételei szépen emelkedtek. A cafeteria felhasználás szempontjából érdekes belföldi vendégek júliusban 10,3, augusztusban pedig 13,7 százalékkal hagytak több pénzt szállásadóknál (ez csak a szállásdíjra fordított összeget jelenti), mint a tavalyi év hasonló időszakában. 

A válasz a 2012-es SZÉP-kártyás utalások lejáratában keresendő. Emlékezetes, hogy az első kártyát még 2011 közepén adták át Mol csoportnak, de a KSH statisztikái alapján a kereskedelmi szálláshelyeken igazán csak 2012-ben kezdett felfutni a költés és akkor júliusban már átlépte a 2 milliárdos határt, ahogy az a grafikonon is látszik.

2014. május 31. egy fontos dátum volt a SZÉP-kártyások számára, ugyanis ekkor jártak le a 2012-ben utalt összegek. A Nemzetgazdasági Minisztérium május 6-i közleménye szerint akkor még 2,7 milliárd forint elköltetlen pénz volt a kártyákon, amelyből - így utólag tudjuk -, hogy milliárdos nagyságrendben ragadt bent a számlákon és került vissza a munkáltatókhoz. Emellett természetesen sokan áprilisra és májusra hozták előre a pihenést, aminek következtében 50, illetve 54,5 százalékkal ugrott meg a költés a két tavaszi hónapban, ami jelentősen magasabb a forgalom korábbi 10-18 százalékos bővüléséhez képest.

Ha ezt összevetjük a korábban említett nyári visszaeséssel, akkor kiderül, hogy sokan nem csak a lejáró pénzeket költötték el, hanem vélhetően előrehozták a szabadságot. Bár az idei időjárás folyamatosan tartogatott meglepetéseket, azok, akik esetleg egy napos augusztusra vártak és azért tartogatták volna a béren kívüli juttatásként kapott SZÉP-kártyás pénzeket, most megmenekültek egy csalódástól.

Szász Péter
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!