Az államadósság folyamatosan terheli az államháztartást, hiszen idén például több, mint 1100 milliárd forintot kell kamatokra kifizetni, miközben az akadémia költségvetése például 36 milliárd forint - közölte Csaba László. Az akadémikus véleménye szerint a jelenlegi 66 százalékos GDP arányos magyar adósságszint fenntarthatatlan, amelyet 35 százalékra kellene csökkenteni.
Csaba László véleménye szerint tartós gazdasági növekedés elképzelhetetlen három százaléknál nagyobb GDP arányos államháztartási hiány mellett, csak a kiegyenlített költségvetés teremthet optimális növekedési feltételeket.
A jelenlegi, egy főre jutó 1,5 millió forintos magyar adósságot reálértéken minimum szinten kell tartani, majd folyamatosan lehet csökkenteni - jegyezte meg Kopits György, a monetáris tanács tagja, aki úgy vélte, hogy a közgondolkodásban kell fordulatot elérni annak érdekében, hogy ez az adósságszint 40 százalékra mérséklődjön.
Az adósságot akkor lehet kinőni, ha a gazdasági növekedés dinamikus - jelezte Hamecz István. Az OTP Alapkezelő Zrt. elnök-vezérigazgatója szerint azért kicsi erre az esély, mert a potenciális gazdasági növekedés Magyarországon a hiedelmekkel ellentétben nem 4 százalék fölött van, hanem 3 százalék.
Vajon mi az oka annak, hogy Ausztriához viszonyítva az egy főre jutó magyar gazdasági fejlettség az utóbbi 140 évben változatlanul 60 százalékon áll? - tette fel a kérdést a jegybank korábbi vezető közgazdásza, aki szerint a magyarázat a magyar intézményi rendszer minőségében keresendő.