3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kormány szerdai ülésén fogadta el azokat a javaslatokat, melyek az építőiparral kapcsolatos Gyorsítás II. nevű program megvalósításához szükségesek - hangzott el a szerdai kormányülést követő sajtótájékoztatón. Az egyik legfontosabb rendelkezés, hogy januártól minden építőipari vállalkozást regisztrálnak, és nyomon követhető lesz, hogy melyik cégnek milyen bírságai, illetve fizetéselmaradásai voltak. Mfor.hu-tudósítás.

A parlament még júniusban nagy többséggel elfogadta azt az építőipari programot, melynek megvalósításához most megalkotta a rendeleteket a kormány. "A Gyorsítás II. program célja a tervezhetőség, a kiszámíthatóság, a biztonság és a jogkövetés erősítése" - hangsúlyozta Varga István gazdasági miniszter a kormányülést követő tájékoztatón. Emellett cél a bürokratikus terhek csökkentése is.

Csökkentenék a körbetartozásokat


A tervek értelmében októbertől minden jelentősebb projekt mellé fedezetkezelőt lesz kötelező kinevezni, a kormány célja ezzel, hogy csökkentse az építőiparban a körbetartozásokat. "A fedezetkezelő az egyik eszköz lehet arra, hogy megtisztuljon az építőipar, a piacnak magának kell rájönnie, hogy túlméretezett" - vélekedik Varga István.

A fedezetkezelő intézményét osztrák és német példa alapján vezetnék be itthon is. Ennek lényege, hogy a 90 millió forint feletti értékű közbeszerzések, illetve az 1,2 milliárd forint feletti magánberuházások esetében kötelező lenne olyan személyt kijelölni, aki nyomon követné a pénzmozgást, és engedélyezné az utalást az alvállalkozók felé.

A közbeszerzések esetében ezt a szerepkört a Magyar Államkincstár látná el a kormány tervei szerint, míg a magánberuházásoknál a bankok lennének a fedezetkezelők.

Emellett a kormány azt tervezi, hogy jövő januártól a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával együttműködve elkészítene egy listát az ország építőipari vállalkozásairól. Erre minden ilyen tevékenységet végző céget regisztrálni kéne, illetve szerepelne a listán az, hogy az adott vállalkozásra mennyi bírságot szabtak ki az utóbbi időben, illetve milyen fizetési elmaradásai voltak. "Ezzel lehetőség nyílhat a pozitív diszkriminációra, át lehetne tekinteni egy-egy cég történetét" - emelte ki a gazdasági miniszter.

Nem mindenhez kell majd engedély

Az állampolgárok számára elsősorban a bürokratikus eljárást rövidítené le a kormány, illetve a terheket csökkentené. Mindez azt jelenti, hogy januártól csökkentenék az engedélyezés időtartamát, sőt, néhány épület esetében többé nem is lesz szükség engedélyre, csak bejelentési kötelezettség terheli az építőt.

Varga István konkrét példaként említette, hogy a jövőben engedély nélkül is lehet majd építeni kerti utakat, 50 köbméternél kisebb medencéket, illetve garázsokat. Emellett a miniszter szerint szükség van az ellenőrzések szigorítására.

Az ügyintézés gyorsítását segíti elő a tervek szerint a létrejövő összevont, integrált engedélyezési rendszer, illetve az, hogy ezentúl elektronikusan is el lehet majd intézni az építési engedélyeket.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!