A Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) bankcsoport londoni befektetési részlegének heti felzárkózó piaci helyzetértékelése szerint, ha Magyarország 2011-ben nem lesz tagja az ERM-2-nek, akkor még akár négy további évet is csúszhat csatlakozása az árfolyamrendszerhez.
A cég londoni elemzői szerint mindazonáltal a magyar kormány által meghirdetett gazdasági akcióterv - ha végre is hajtják - növeli Magyarország eurócsatlakozási esélyeit. Jóllehet a következő évtized jelentős része rámegy majd arra, hogy a magyar államadósság-ráta visszasüllyedjen a maastrichti feltételrendszerben szereplő 60 százalékos felső tűréshatárra, azonban a csatlakozási elbírálás során általában már a lefelé tartó adósságpályát is elfogadják elégséges feltételként - írták a BoA-ML szakértői.
A ház kiemeli, hogy 2011-re a magyar kormány még nem kötelezte el magát államháztartási deficitcél mellett, de az elemzés szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a készenléti egyezmény meghosszabbítása fejében valószínűleg elvárja majd a GDP-arányos hiány további csökkentését 3 százalékra, vagyis a maastrichti kritériumokban megszabott felső határra. Ha ez a hiány jövőre teljesül, az az államadósság-ráta gyors süllyedését eredményezné - áll a Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzésében.
A ház szerint ugyanakkor az euróövezet saját pénzügyi válsága önmagában is akadály a csatlakozási folyamat előtt. A cég citybeli elemzői úgy vélik: jelentős haladást kell elérni az euróövezeti "periféria" problémáinak megoldásában, mielőtt bármelyik kelet-közép-európai ország ERM-belépése reális lehetőséggé válna. Mindez nagyobb kockázatot jelent a gyors euróövezeti csatlakozásra, mint az, hogy Magyarország milyen gazdaságpolitikát folytat - áll az elemzésben.
Más nagy londoni házak is hasonló következtetésre jutottak korábbi elemzéseikben. A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési és elemző részlege nemrég például azt jósolta: a görög tapasztalatok nyomán az uniós pénzügyi hatóságok ezután már csak akkor járulnak hozzá új tagállamok euróövezeti csatlakozásához, ha a tagjelöltek "a második tizedesjegyig" teljesítik az összes maastrichti feltételt.
A BoA-ML londoni szakértőinek friss elemzése szerint ugyanakkor a magyar kormánynak is "ki kell még állnia a hitelesség próbáját". A magyar törlesztési képességgel kapcsolatos június eleji "szerencsétlen" kormányzati nyilatkozatok és "a Fidesz általános populista hajlama" ugyanis azt jelenti, hogy a kormánynak még "sok mindent kell bizonyítania" a piac számára - fogalmaznak a Bank of America-Merrill Lynch elemzői.
A cég szerint mindazonáltal a meghirdetett gazdasági akcióterv és az egyértelmű kötelezettségvállalás a 3,8 százalékos GDP-arányos idei államháztartási hiánycél mellett a konzervatív költségvetési pálya megteremtése felé tett, jó irányú lépés.
MTI