Az élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem az áprilisi és májusi lassuló növekedést követően júniusban ismét magára talált és 4,5 százalékos növekedést produkált az előző év hasonló időszakához képest a kiigazított adatok szerint. A KSH most még csak előzetes adatokat közölt, így ebben a számban benne van a dohány- és alkoholtermékek forgalma is, ugyanakkor nem valószínű, hogy utóbbiak dobták volna meg a számot. Ezt a témában kedden írt cikkünk is alátámasztja.
Bár a vasárnapi boltzárnak lehet olyan hatása, hogy a kisebb boltokban megvásárolt drágább termékek felhajtják a forgalmat és ezt – mint az korábbi írásunkból kiderül – a KSH még nem igazán tudja kiszűrni, ilyen mértékű növekedés egészen biztosan nem ennek a számlájára írható. Vélhetően inkább az élénkülő turizmus és az emberek vásárlási szokásainak átalakulása eredményezhet jobb számokat. Arra ugyanakkor a KSH is felhívja a figyelmet, hogy a boltzár hatása csak hosszabb időszakra vonatkozó adatok rendelkezésre állása esetén mutatható ki.
Mivel a nem élelmiszerek forgalma is jól alakult, 8,1 százalékkal emelkedett éves bázison és az üzemanyagokból is 9 százalékkal vettünk többet, a teljes kiskereskedelem is 6,2 százalékkal nőtt, amely az elmúlt hónapokhoz viszonyítva sem rossz teljesítmény.
A kiskereskedelem az első félévben 6,1 százalékkal nőtt, amelyben komoly szerepe volt az üzemanyagnak és a nem élelmiszer termékeknek, utóbbi jól jelzi ha több elkölthető pénz van az embereknél.
mfor.hu