3p

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) megújította az éves folyóáras bruttó hazai termék (GDP)számítást, hogy a nemzeti számlák előállítása áttekinthetőbb, a kapott adatok pedig megbízhatóbbak legyenek - hangsúlyozták a hivatal szakértői a Statisztika Nemzetközi Éve alkalmából rendezett szakmai beszélgetésen pénteken, Budapesten.

A KSH rendezvényén Hüttl Antónia, a Statisztikai Szemle főszerkesztője kiemelte: a GDP mérése egyebek között azért fontos, mert az Európai Unióban a tagországok bruttó nemzeti jövedelmével (GNI) arányosan kell teljesíteni a tagi befizetéseket, és ezt is a GDP-ből számolják; ezenkívül a strukturális alapokból történő kifizetésekre vonatkozó jogosultság szempontjából is fontos, mekkora az egy főre jutó GDP az adott tagállamban.

Murai Bálint, a KSH termelési számlák osztályának vezetője beszámolt arról, hogy a GDP összeállítás modernizációja közel 3 éves fejlesztési projekt volt a KSH-ban. A GDP-számítások ellenőrzésének standardizálása és megkönnyítése érdekében a KSH  egységes táblarendszert alakított ki, amelynek célja, hogy áttekintést adjon a nemzeti számla jellemzőiről, az adatforrásokról és a GDP–GNI-számításokhoz használt becslési eljárásokról - ismertette a szakértő.     Murai Bálint hozzáfűzte: a helyszíni ellenőrzések során az EU bizottsági ellenőrei e táblarendszerek alapján vizsgálják a nemzeti számla-adatok megbízhatóságát; Magyarországon három ellenőrzési látogatás is zajlott a közelmúltban: 2008-ban, 2009-ben és 2010-ben.

Hangsúlyozta: a KSH európai uniós támogatást is kapott a GDP statisztika megújításához, és 2011-2012-ben már az új rendszerben készültek az adatok. További adatok bevonásához is megvan már a keretrendszer - tette hozzá.

Az osztályvezető szerint az új rendszerben könnyebben nyomon követhető a GDP alakulása, és számítások, ellenőrzések is gyorsabban végezhetőek. Sőt lehetővé teszi azt is, hogy az adatokat már azok előállításakor az ellenőr "szemüvegén" keresztül nézzék a szakértők. Ez egyelőre az éves folyóáras GDP számítására vonatkozik, de a változatlan árat is szeretnék integrálni a rendszerbe. Ez nemsokára meglesz, és a jövőben azt is meg tudják majd mondani, hogy a hozzáadott értéket hány százalékban állították elő hazai magántulajdonú cégek, és mennyiben külföldi vagy közösségi vállalatok - emelte ki Murai Bálint.

Hüttl Antónia szerint az új módszer a felhasználók számára három előnnyel is jár amellett, hogy megfelel az európai uniós elvárásoknak: áttekinthetőbbé vált a nemzeti számlák előállításának folyamata, ezenkívül a nemzeti számla részei külön-külön is megismerhetők, amely a döntéshozók és az elemzők számára is előnyökkel járhat. Előre lehet például jelezni a különböző résztényezők - például a nem megfigyelt gazdaság - alakulását - mutatott rá a szakértő.

Lehetőséget teremt az új keretrendszer arra is, hogy a kormányzati intézkedések mikrogazdasági hatásait - vagyis például a vállalatokra és a háztartásokra gyakorolt hatásokat - le lehessen írni - hívta fel a figyelmet Hüttl Antónia.

Úgy vélekedett, hogy az új rendszernek köszönhetően javult az adatok megbízhatósága, és gyorsabbá vált az adatfeldolgozás. Bár egyelőre csak a vállalatokra vonatkoznak a becslések, de a nemzeti számlák egészére szeretnék kiterjeszteni ezt a keretrendszert - mondta.

Vukovich Gabriella, a KSH elnöke a Statisztika Nemzetközi Éve alkalmából rendezett szakmai beszélgetésen elmondta, hogy a KSH a Kulturális Örökség Napjai és a Statisztika Nemzetközi Éve – 2013 programsorozat keretében szeptember 21–22-én nyitva áll az érdeklődők előtt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!