4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A svájci székhelyű Világgazdasági Fórum idei jelentésében elsősorban a magyar adórendszert kritizálja, befektetés- és munkaösztönzésben Brazíliával holtversenyben utolsók vagyunk a vizsgált 133 ország közül. Szintén rosszul állunk a kormány költekezésében: a kormányzati döntéshozás terheit tekintve hazánk a 130. helyen áll a vizsgált 133 ország közül, míg felesleges kormányzati kiadásokban is csak hatan előznek meg. Jók vagyunk viszont innovációban és oktatásban. Mfor.hu-háttér.

Az évente megjelenő Globális versenyképességi jelentésben hazánk idén az 58. helyen áll, ami négy helyes előrelépést jelent 2008-hoz képest - olvasható a Világgazdasági Fórum listáján. A térség országai közül Csehország, Lengyelország és Szlovákia megelőzte Magyarországot, Románia és Bulgária viszont hátrább került a rangsorban. Magyarországgal kapcsolatban elsősorban az adórendszer problémáit emeli ki a jelentés, jók vagyunk viszont innovációban és oktatásban.

A versenyképességi mutató (Global Competitiveness Index, GCI) összeállításánál az egy-egy ország versenyképességét meghatározó 12 szempontot vettek figyelembe. Ezek között szerepel egyebek mellett a GDP, az államháztartási hiány, a GDP-arányos megtakarítás, az infláció, a kamatrés és az államadósság alakulása, de nagyító alá vették a pénzügyi és üzleti intézményrendszert is. A listát 133 ország bevonásával készítették a Világgazdasági Fórum szakemberei, összesen körülbelül 13 ezer vezető üzletember véleményét kérték ki.

Az adóval hadilábon állunk


A nemzetközi szervezet szakértői minden ország esetében összeállítottak egy listát azokról a problémás területekről, melyek leginkább hátráltatják az üzleti életet. Hazánk esetében az első helyen az adójogszabályok állnak ezen a listán, a dobogó harmadik fokára pedig felfértek még az adókulcsok is. Mindez alátámasztja azt a véleményt, hogy leginkább az adórendszer okoz problémát Magyarországnak.

A legrosszabbul az adórendszer hatékonyságát tekintve állunk: a munkára és befektetésre való ösztönzésben a magyar adórendszer holtversenyben Brazíliával az utolsó helyen áll. Mindez azt jelenti, hogy az adók mértékét és hatékonyságát összegezve nálunk gátolja a magas adó leginkább a több munkát és befektetést.

Szintén rosszul állunk a kormány költekezésében: a kormányzati döntéshozás terheit tekintve hazánk a 130. helyen áll a vizsgált 133 ország közül, míg felesleges kormányzati kiadásokban is csak hatan előznek meg. Azon már lassan meg sem lepődünk, hogy a magyar politikusok iránti bizalom csak a 111. helyen van világviszonylatban, illetve a kormány átláthatóságában is hasonlóan rosszul állunk.

A makrogazdasági feltétlek közül kimondottan gyengék vagyunk megtakarításban, ebben csak 103. helyen áll Magyarország, az államadósságban pedig majdnem az első tízben vagyunk. A magyar bankok is megkapták a magukét a Világgazdasági Fórum szakembereitől, megbízhatóságban a lista utolsó harmadában szerepelnek.

A fő problémák között szerepel még a forrásokhoz való hozzájutás hiányossága, a nemzeti deviza instabilitása, illetve a nem elég hatékony állami bürokrácia. A hatodik helyre került a listán a korrupció, közvetlenül utána pedig a politikai instabilitást említik a szakértők.

Azért van mire büszkének lennünk

Oktatásban kimondottan jól szerepeltünk: a nemzetközi szervezet szerint főleg a természettudományos tárgyakban jó a magyar oktatási rendszer. A lakosság felsőfokú vézettségében is kimondottan jók vagyunk, arányaiban a 17. helyen áll hazánk ebben a mutatóban.

Színvonalát tekintve a magyar oktatási rendszer a 80. helyen végzett a nemzetközi felmérésben. Összesítésben ez a középmezőnyre volt elég, de jelentős eltérések voltak. A matematikai és természettudományos oktatásunk például a 26. legjobb a világon. A technikai feltételeket tekintve sem kell panaszkodnunk, az iskolák internetellátottságában például a 29. helyet sikerült megcsípni.

Hogy valami pozitívumot is említsünk a bürokráciával kapcsolatban: hazánkban a hatodik legkevesebb időre van szükség egy új üzleti vállalkozás beindításához és a nyolcadik legkisebb utánajárással jár az egész procedúra. A 2008-as adatok szerint hazánkban mindössze öt nap alatt lehet egy új vállalkozást beindítani, azaz ezen a téren már sikerült az élmezőnybe felküzdeni magunkat.

Az oktatás mellett a jelentés az innovációt és - némi meglepetésre - az egészségügyet említi olyan területként, ahol hazánknak nem kell szégyenkeznie.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!