Ahogy arról már az elmúlt hónapokban is írtunk, az építőipar, pontosabban annak azon főcsoportja, amely többek között az olyan látványberuházásokat is magába foglalja, mint az út- és vasútépítések, illetve közműfejlesztések, 2014-ben elképesztő növekedést produkált, főleg azokban a hónapokban, amikor a választók az urnákhoz járultak.
Nem volt ez másként az ágazat jövőjét előrevetítő szerződésállomány alakulásánál sem, amely az év elején még 80 százaléknál (!) is nagyobb mértékben haladta meg a 2013 év eleji számokat az egyéb építmények esetében. Júliusban ez a növekmény csökkenni kezdett, amelyben komoly szerepe volt az uniós pénzek elapadásának is a ciklusváltás miatt. Ez a visszaesés novemberben fordult mínuszba, vagyis immár 4,5 százalékkal kisebb volumenben állnak a megrendelések az építőipari vállalatoknál, az út-, vasút- és közműfejlesztésekre.
Hangsúlyos, hogy ez a teljes szerződésállományra vonatkozik. Az adott hónapban megkötött új szerződések volumene, már tavaly júliusban kevesebb volt, mint egy évvel korábban. Ami a novembert érdekessé teszi, hogy 2013 januárja óta (ettől az időponttól rendelkezünk adatokkal építményfőcsoportok szintjén), 50 százalék alá esett a volumen, vagyis még fele annyi megrendelés sincs, mint tavaly ilyenkor. Ez pedig nem jelent mást, mint, hogy ha kifutnak a szerződések, akkor az építőipari termelés is visszaesik.
Érdemes szót ejteni az épületek építményfőcsoportról, amelybe természetesen szintén beletartozhatnak látványberuházások, de kevésbé függ az uniós pénzektől és – némi rosszindulattal fűszerezve – a választásoktól. Nos, a csoport volumene már a harmadik egymást követő hónapban kisebb, mint egy évvel korábban, novemberben 6,3 százalékos volt a visszaesés. A szerződésállomány itt igen hektikusan alakul, ahogy az újonnan kötött szerződések mennyisége is, de többségben voltak az olyan hónapok, amelyek a 2013-asnál kisebb volument hoztak.
Ebből nem nehéz kitalálni, hogy a hazai építőipart egyben vizsgálva is gyűlnek a sötét felhők. A 8,8 százalékos növekedés még optimizmusra adhat okot, de a szerződésállomány 6,2 százalékos visszaesése már nem. Ezzel egyébként közel 2,5 éves trend tört meg, utoljára ugyanis 2012 júliusában fordult elő olyan, hogy éves bázison kevesebb szerződésük volt a vállalkozásoknak. Hogy a pesszimista előrejelzések mellett egy jó hírrel is szolgálhassunk, ha 2010-es bázison nézzük az építőipar volumenét, akkor látható, hogy még kifelé jövünk abból a gödörből, ahová a válság taszította az országot. Ahogy az a lenti grafikonon (halványlila görbe) is látszik, 2014 februárja óta folyamatosan bővülést mért a KSH.
mfor.hu