3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rég nem tapasztaltunk olyat, hogy az építőipari vállalkozások szerződésállománya kisebb legyen, mint egy évvel korábban.

Ahogy arról már az elmúlt hónapokban is írtunk, az építőipar, pontosabban annak azon főcsoportja, amely többek között az olyan látványberuházásokat is magába foglalja, mint az út- és vasútépítések, illetve közműfejlesztések, 2014-ben elképesztő növekedést produkált, főleg azokban a hónapokban, amikor a választók az urnákhoz járultak.

Nem volt ez másként az ágazat jövőjét előrevetítő szerződésállomány alakulásánál sem, amely az év elején még 80 százaléknál (!) is nagyobb mértékben haladta meg a 2013 év eleji számokat az egyéb építmények esetében. Júliusban ez a növekmény csökkenni kezdett, amelyben komoly szerepe volt az uniós pénzek elapadásának is a ciklusváltás miatt. Ez a visszaesés novemberben fordult mínuszba, vagyis immár 4,5 százalékkal kisebb volumenben állnak a megrendelések az építőipari vállalatoknál, az út-, vasút- és közműfejlesztésekre.

Hangsúlyos, hogy ez a teljes szerződésállományra vonatkozik. Az adott hónapban megkötött új szerződések volumene, már tavaly júliusban kevesebb volt, mint egy évvel korábban. Ami a novembert érdekessé teszi, hogy 2013 januárja óta (ettől az időponttól rendelkezünk adatokkal építményfőcsoportok szintjén), 50 százalék alá esett a volumen, vagyis még fele annyi megrendelés sincs, mint tavaly ilyenkor. Ez pedig nem jelent mást, mint, hogy ha kifutnak a szerződések, akkor az építőipari termelés is visszaesik.

Érdemes szót ejteni az épületek építményfőcsoportról, amelybe természetesen szintén beletartozhatnak látványberuházások, de kevésbé függ az uniós pénzektől és – némi rosszindulattal fűszerezve – a választásoktól. Nos, a csoport volumene már a harmadik egymást követő hónapban kisebb, mint egy évvel korábban, novemberben 6,3 százalékos volt a visszaesés. A szerződésállomány itt igen hektikusan alakul, ahogy az újonnan kötött szerződések mennyisége is, de többségben voltak az olyan hónapok, amelyek a 2013-asnál kisebb volument hoztak.

Ebből nem nehéz kitalálni, hogy a hazai építőipart egyben vizsgálva is gyűlnek a sötét felhők. A 8,8 százalékos növekedés még optimizmusra adhat okot, de a szerződésállomány 6,2 százalékos visszaesése már nem. Ezzel egyébként közel 2,5 éves trend tört meg, utoljára ugyanis 2012 júliusában fordult elő olyan, hogy éves bázison kevesebb szerződésük volt a vállalkozásoknak. Hogy a pesszimista előrejelzések mellett egy jó hírrel is szolgálhassunk, ha 2010-es bázison nézzük az építőipar volumenét, akkor látható, hogy még kifelé jövünk abból a gödörből, ahová a válság taszította az országot. Ahogy az a lenti grafikonon (halványlila görbe) is látszik, 2014 februárja óta folyamatosan bővülést mért a KSH.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!