3p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Peking határozott ellenzését fejezte ki amiatt, hogy az Egyesült Államok szenátusa szavazással vitára bocsátotta az úgynevezett "árfolyam manipulációról" szóló törvényjavaslatot - derült ki a kínai külügyminisztérium keddi közleményéből.

A lépés komolyan megsérti a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályait és akadályozza a kínai-amerikai kereskedelmi kapcsolatokat - jelentette ki Ma Csao-hszü (Ma Zhaoxu) szóvivő. Egyúttal arra figyelmeztetett "bizonyos" amerikai szenátorokat, hogy értékeljék józanul a kölcsönösen előnyös kétoldalú kereskedelmi együttműködést, és fejezzék be a Kínára történő nyomásgyakorlást a hazai törvényalkotással.

"A törvény csak kiterjeszti az árfolyamkérdés problematikáját azzal, hogy protekcionista intézkedéseket von maga után ürügyként felhasználva a kiegyensúlyozott árfolyam hiányát" - áll a külügyi szóvivő által jegyzett közleményben.

Széles körben elfogadott, hogy a kínai nemzeti valuta, a jüan árfolyama nem oka a két ország közötti kereskedelmi egyensúlytalanságnak - idézi még Ma-t a Hszinhua hírügynökség, amely emlékeztet arra, hogy Kína és az Egyesült Államok kölcsönösen a második legnagyobb kereskedelmi partnerei egymásnak, és hogy Kína a legintenzívebben bővülő exportpiac.

A jüan 2010 júniusa óta 7 százalékkal erősödött az amerikai dollárral szemben, s az ország politikai és gazdasági vezetése rendre azt hangoztatja, hogy Kína továbbra is tartja magát az irányított, de rugalmas árfolyam-lebegtetés rendszeréhez, ami a nemzeti valuta lassú, fokozatos erősítését jelenti.

A külügyi szóvivő arra hívta fel Washingtont, hogy fejezze be a "protekcionizmust és a gazdasági kérdések átpolitizálását", míg kollégája a kereskedelmi minisztériumban méltánytalannak nevezte, hogy az Egyesült Államok  "belső ellentmondásait" kívánja a törvénnyel áthárítani Kínára.

Sen Tan-jang (Shen Danyang) arra is kitért, a kínai szakemberek úgy vélik: a kereskedelmi forgalomban tapasztalható egyensúlytalanság legfőbb oka a csúcstechnológiát képviselő termékek exportjának amerikai korlátozása.

A Kínai Népi Bank (PBOC), vagyis a jegybank honlapján közzétett nyilatkozatban a pénzintézet vezetése "mély sajnálatát" fejezi ki az amerikai törvényjavaslat miatt, amely - álláspontjuk szerint - törvényként komolyan befolyásolni fogja a kínai valuta reformját és "kereskedelmi háborúhoz vezethet a két gazdaság között".

A jegybank külön is foglalkozik a külkereskedelemben tapasztalható egyensúlytalanság okaival. A magyarázatot részben az eltérő beruházási és kereskedelmi struktúrában, a megtakarítási szokások, a fogyasztók viselkedésének különbségében látja, de egyúttal a globális ipari lánc sajátosságait és a nemzetközi pénzügyi rendszer hiányosságait is az okok közé sorolja.

A törvény nem fogja segíteni az Egyesült Államok belső problémáinak megoldását, így az elégtelen megtakarítások, a magas kereskedelmi deficit és a magas munkanélküliségi ráta kérdését - szögezi le a kínai jegybank közleménye.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!