Magyarországon az általános fizetési morál továbbra is alacsony, a késedelmes fizetésből adódó pénzügyi nehézségek, a csökkenő bevételek és az egyre gyakoribb likviditási problémák továbbra is komoly problémát jelentenek a vállalati és lakossági szektorban egyaránt. A lakosság fizetőképességének romlása közvetlenül visszahat a vállalatok eredményességére is; a csökkenő kereslet visszaveti a termelés bővítését és az új beruházásokat is ellehetetleníti.
Miközben a követeléskezelő cégek egyre fontosabb szerepet töltenek be a likviditási problémák kezelésében és így hosszú távon hazánk versenyképességének helyreállításában is, a követeléskezelés a mai napig megoldatlan kérdés Magyarországon. A végrehajtási eljárás nagyon hosszú és európai mércével is az egyik legdrágább, a jogi eljárások átfutási ideje elnyúlik, az adó, járulék- és számviteli rendszer pedig nem támogatja a hitelezőket, nem ösztönzi az adósokat megegyezésre és teljesítésre. Komoly társadalmi probléma a vállalati és lakossági pénzügyi edukáció és ismeretek hiánya is. Szabályozás hiányában egyre gyakrabban jelennek meg olyan követeléskezelő cégek a piacon, melyek eljárása átláthatatlan, ellenőrizhetetlen és a legkevésbé sem transzparens.
Erre a helyzetre kíván megoldást találni a MAKISZ követeléskezelési jogszabálytervezete, amely törvényben szabályozná a követeléskezelő cégek működését. A legalapvetőbb változás a korábbiakhoz képest az, hogy a tevékenység végzését engedélyhez kötné a szervezet, így automatikusan kizárnának minden olyan céget a piacról, amelyek nem felelnek meg a velük szemben támasztott alapkövetelményeknek. Az új törvény értelmében tehát kizárólag megfelelő szakmai háttérrel rendelkező cégek nyújthatnának ilyen szolgáltatást.
A követeléskezelő cégek vezetését kizárólag felsőfokú és szakirányú - jogi, pénzügyi, gazdasági - végzettséggel rendelkező szakemberekhez kötnék, valamint a tárgyi és személyi feltételeken is szigorítanának. Ennek értelmében a megfelelő alaptőke, a meghatározott összegű felelősségbiztosítás, megfelelő ügyviteli rendszer, szoftveres háttértámogatás, belső ellenőrzési rendszer, valamint panaszkezelési szabályzat is szükséges lenne.
"A Magyar Követeléskezelők és Üzleti Információt Szolgáltatók Szövetsége (MAKISZ), régi törekvése, hogy a magyar piacon önálló jogszabály rendezze a követeléskezelői tevékenységet. Nagyon örülünk annak, hogy ma már a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) is egyaránt jogszabályi szinten kívánja rendezni a követeléskezelés legfontosabb kérdéseit" – emelte ki Felfalusi Péter, a MAKISZ elnöke.
"A szabályozás célja egy etikusan működő piac megteremtése, ahol az adós, a hitelező valamint a követeléskezelő között párbeszéd zajlik, és mindenki számára egyértelműek, tiszták és követhetőek a szabályok. A cél a hitelezői értékek védelme, valamint a partnerekkel folytatott hatékony párbeszéd megteremtése. A MAKISZ minden olyan kezdeményezést támogat, amely a felelős adós és hitelezővédelmet szolgálja, és amely egyensúlyt teremt a hitelezők és az adósok közötti viszonyban" - tette hozzá dr. Nemes Ákos, a MAKISZ titkára.
A hazai gazdaságpolitikai törekvésekkel összhangban, az adósok nehéz helyzetét figyelembe véve fontosnak tartja a szervezet, hogy a késve fizető ügyfelek a jogi eljárások jelentős költségeit elkerülve rendezhessék tartozásukat, és a mindkét fél számára előnyös együttműködés jöjjön létre.
mfor.hu