Mint Berglöf elmondta, a magyar államcsőd az EU-ra nézve a nagy európai bankok jelentős magyarországi kitettségei miatt lenne kockázatos, de a veszély korántsem akkora, mint Görögország esetében. Mindazonáltal a közgazdász szerint a kormány kénytelen lesz elfogadni a Nemzetközi Valutaalap és az EU hitelezési feltételeit, illetve valódi megszorításokat kell bevezetnie, mert "nincs más választása". "Az ország egyre kevésbé tudja átütemezni az adósságait a piacokon.
A kelet-európai országok közül Magyarország függ a leginkább az eurózónától" - hangsúlyozta Berglöf. Az EBRD elnökének tanácsadója arra is rámutatott, Magyarország helyzete nem összehasonlítható Görögországéval, mivel a válság előtt az előző kormány fontos strukturális reformokat hajtott végre, ahhoz "hasonlókat, mint amilyeneket Mario Monti Olaszországban visz véghez most".
A Le Figaro online kiadása kedden egy másik cikkben Mark Palmer amerikai diplomata hétfőn a Népszabadságban megjelent kijelentésével foglalkozott, miszerint már nem elképzelhetetlen annak a lehetősége, hogy Magyarországot kizárják az EU-ból.
MTI