A Centre for Economics and Business Research (CEBR) vasárnap kiadott elemzésében azt írta, hogy számításai szerint a fukusimai atomerőműben történtek nyomán a japán nukleáris energiatermelő kapacitás 20 százaléka esik ki a belátható jövőben. Ez a japán energiatermelést 6 százalékkal veti vissza, és ennek járulékos következményei miatt 2 százalékkal csökken a megtermelt GDP-érték.
Mindezek alapján a CEBR londoni szakértői azzal számolnak, a japán hazai össztermék az idei év egészében hozzávetőleg 1 százalékkal visszaesik. A ház előrejelzése szerint a világgazdaság idei növekedési ütemét ez 0,2 százalékponttal lassítja, de a CEBR elemzői így is 3,5 százalékos globális növekedést várnak 2011-re. A cég szerint a fukusimai szerencsétlenség a globális közvéleményt a nukleáris energia ellen hangolhatja, és a világ a földgáz és a szén felé fordulhat alternatív energiaforrásként. A CEBR hosszú távon a földgáz és a szén 10-15 százalékos drágulását jósolja a várhatóan megnövekvő kereslet miatt.
A JP Morgan hétvégén összeállított globális helyzetértékelésében közölte, hogy az eddigi 4 százalék helyett most már csak 3,4 százalékos éves szintre kivetített első félévi világgazdasági növekedést vár a japán katasztrófa hatásai nyomán. Japánban a ház makroelemzői az idei első negyedévre 1,2 százalékos, szezonális kiigazítással mért negyedéves összevetésű GDP-növekedést prognosztizálnak az eddig várt 2,2 százalék helyett, és második negyedévi előrejelzésüket 1 százalékos visszaesésre módosították a korábbi 2,2 százalékos növekedésről.
A JP Morgan szakértőinek új prognózisa szerint az idei egész éves japán növekedés 0,9 százalék lesz a ház által eddig várt 1,7 százalék helyett, ám az időközben várhatóan beinduló, költségvetési forrásokból finanszírozott nagyarányú újjáépítési munkák már az idei negyedik negyedévtől komoly megugrást eredményeznek a japán gazdaság teljesítményében. A cég ennek alapján az idei utolsó három hónapban már 4 százalékos negyedéves összevetésű növekedést jósol a japán gazdaságban az eddig várt 2 százalékos plusz helyett, és a jövő év egészére szóló növekedési előrejelzését 2,8 százalékra emelte az eddigi 1,8 százalékról.
A JP Morgan becslései szerint a földrengés- és szökőár-katasztrófa legalább 15 ezer milliárd jen (185 milliárd dollár) kárt okozott a japán gazdaságban; ez az éves japán GDP-értéknek hozzávetőleg a 3 százaléka, és 50 százalékkal nagyobb kárösszeg az 1995-ös kobei földrengés okozta 9900 milliárd jenes gazdasági kárnál.
A Barclays Capital legutóbbi becslésében 12-17 ezer milliárd jenre (150-212 milliárd dollárra) tette a katasztrófa várható gazdasági költségeit. A ház saját prognózisa szerint az épületkárok 5-10 ezer milliárd jen között lehetnek; ez önmagában a japán GDP-érték 1-2 százaléka. A valószínűsíthető gazdasági veszteségek közül a Barclays Capital londoni elemzői kiemelték az általuk kétezer milliárd jenre becsült kieső magánfogyasztást és a feldolgozószektor ötezer milliárd jenre tehető termeléskiesését.
A ház szerint az exportveszteséggel együtt mindez a GDP-érték 2,4-3,4 százalékának megfelelő összesített kárt és költséget jelenthet. Ennek alapján a Barclays Capital az eddigi 2 százalékról 1,7 százaléka rontotta az idei pénzügyi évre szóló japán gazdasági növekedési előrejelzését, változatlanul hagyta ugyanakkor a 2012-es japán pénzügyi évre adott, 1,8 százalékos növekedést valószínűsítő prognózisát.
MTI