Növekvő bérek, életjeleket mutató kiskereskedelem
A mögöttünk hagyott hét túlnyomó többségében csendes volt. A KSH által közölt adatok alapján a bérfolyamatok az idei évben a várakozások sávjának felső szegmensében alakulnak, azaz kifejezetten jól. Egyrészről a bruttó béremelkedés is jónak mondható, amit az adóváltoztatásokkal kiegészítve 4,2 százalékos nettó bérnövekedést kapunk márciusra. "Ahogy múlt héten is jeleztük, az első negyedéves vártnál nagyságrendekkel jobb GDP-adatokban szerepe lehet a fentieknek" - áll a Raffeisen heti elemzésében.
Lekerülhetünk végre a szamárpadról
A másik pozitív hír a hazai fronton, hogy mostanra már nagy biztonsággal ki lehet jelenteni, hogy meg fog szűnni a túlzott deficit eljárás hazánkkal szemben. Egyrészről a sajtóinformációk is efelé mutatnak brüsszeli forrásból. Másrészről pedig a Varga-csomagon felül pénteken a kormány újabb adó kivetéséről döntött. Bár összegszerűen ezúttal nem beszélhetünk jelentős egyenleg-javulásról, az irány egyértelmű.
Mindez valamennyire lehet jó hatással a magyar piacokra, hiszen egy kockázattal kevesebb, ám úgy tűnik, javarészt már ezzel számolnak a befektetők. A forint például a héten új idei csúcsra erősödött az euró ellenében. A továbbiakban is erős teljesítményre számíthatunk a forint esetében, vélhetően lesz még új idei csúcs.
A jövő héten a jegybank monetáris tanácsa várhatóan újabb 25 bázisponttal csökkenteni fogja a kamatot. Az utóbbi időszakban nem volt olyan történés, amely megingathatta volna a jegybankárok érvelését, mi több, a várakozásoknál rendre alacsonyabb infláció (és a párhuzamosan csökkenő inflációs várakozások is) csak ezt a trendet támasztják alá.
A tőzsde is remekelt
Az elmúlt öt nap teljesítményt nézve a magyar index a világ legjobban teljesítő piaca volt euró alapon, ha eltekintünk olyan bizonytalan piacoktól, mint Venezuela, Karachi vagy Lusaka. Az index immár negyedik hete erősödik és evvel sikerült február eleje óta nem látott szintekre drágulnia. Azonban a forgalom egyre csökken ebben az emelkedésben.
A nemzetközi piacokhoz képest jelentős késéssel megindult drágulás tipikus jellemzője a magyar piacnak, de egyben a nemzetközi erősödés végső stádiumát is jelentheti. A BUX index szempontjából támaszt a 19000 pont jelent, míg cél a 19350 meghaladása és az éves csúcsok 19665 érintése.
mfor.hu