Az első negyedévben tovább nőtt a Templeton magyar kötvényállománya
Összesen mintegy ötmilliárd dollárnyi, vagyis 1100 milliárd forintnyi magyar kitettsége volt március végén a Franklin Templeton Investmentsnek, mely Magyarország legnagyobb intézményi hitelezője, csak a nemzetközi szervezetnek tartozunk több pénzzel. A papírok jó részét még tavaly vette a befektetési cég, így nem csoda, hogy már decemberben arról lehetett olvasni, a Templeton lehet hazánk legnagyobb hitelezője a kötvénypiacon.
A cég alapjainak beszámolóit végignézve mi összesen nyolc Templeton-alapban találtunk több-kevesebb magyar eszközt, ugyanakkor az látszik, hogy főleg három alapra koncentrálódnak ezek. Ami pedig még érdekesebbé teszi a dolgot, hogy mindhárom alapnak Michael Hasenstab az egyik kezelője, vagyis gyakorlatilag az ő kezében van 1100 milliárd forintnyi magyar államkötvény.
A legtöbb magyar papír a Templeton Global Bond Fundban van, a 42,945 milliárd dollárt (mintegy 9660 milliárd forint) kezelő alap vagyonának 5,99 százaléka volt március 31-én magyar eszközökben. Tavaly év végén ez az arány még 5,68 százalékos volt. Számszerűsítve ez azt jelenti, hogy az első negyedév végén 2,57 milliárd dollárja (mintegy 578 milliárd forint) volt magyar eszközökben az alapnak. Ezen belül a legnagyobb tételt a tavaly márciusban kibocsátott dollárkötvényeink tették ki, melyek a teljes portfólió 1,46 százalékára, 620 millió dollárra rúgtak. Emellett egy másik Templeton-alapban is volt tavaly év végén ugyanebből 161 millió dollárnyi, vagyis az összesen hárommilliárd dollár értékben kibocsátott tízéves kötvények több mint negyede a Templeton kezén van. Emellett a 2010 januárjában kibocsátott kétmilliárd dolláros kötvényünknek is több mint a tizede, bő 300 millió dollár az alapban van.
További érdekesség, hogy a cég a hosszabb magyar devizakötvényekből egyáltalán nem vett, a tavaly kibocsátott harmincéves futamidejű, összesen 1,25 milliárd dollárnyi kötvényből nem találtunk a Templeton portfóliójában jelentős tételt.
A második legnagyobb magyar kitettséggel az amerikai alapkezelő Templeton Global Total Return Fund nevű alapja rendelkezik, melyben március végén a 24,27 milliárd dollárnyi vagyon 7,53 százaléka volt magyar kötvényekben. Vagyis itt további 1,83 milliárd dollárnyi, mintegy 412 milliárd forintnyi magyar eszköz szerepelt. Többek között ez az alap kezelte 2011 végén a már említett újabb 161 millió dollárnyi pakkot a tavaly kibocsátott tízéves dollárkötvényeinkből. Emellett a másik alap kapcsán már előjött 2010-ben kibocsátott tízéves devizakötvényünk képviselte a legnagyobb súlyt 135,5 millió dollárral.
Harmadikként érdemes még kiemelni a Templeton Emerging Markets Bond Fundot, melynek 6,74 milliárd dolláros vagyonának 6,12 százaléka volt magyar kötvényekben március végén. Ez pedig újabb 412,5 millió dollárt, vagyis 92,8 milliárd forintot jelentett. Vagyis összesen a három nagy Templeton-alap az első negyedév végén 4,8 milliárd dollárnyi magyar eszközt kezelt, ami 1082,8 milliárd forintnak felelt meg. És ehhez jött még öt alapban kisebb magyar tétel, így jött ki az 1100 milliárd forint feletti végösszeg.
Miért éppen minket néztek ki maguknak?
Az ÁKK adatai szerint március végén 20 826,8 milliárd forintot tett ki a központi költségvetés bruttó adóssága, az 1100 milliárdos állománnyal számolva ennek 5,3 százaléka volt a Franklin Templeton Investments kezében. Ez pedig tényleg komoly koncentrációnak számít, azonban az továbbra sem világos, miért éppen Magyarországot nézte ki magának az amerikai befektetési cég.
"Szeretjük azokat a befektetéseket, melyek jó hosszútávú kilátásokkal kecsegtetnek. Emellett mi általában azokat szeretjük, melyeket mások utálnak, jelenleg Magyarország megfelel ennek a kritériumnak" - mondta ezzel kapcsolatban a héten Michael Hasenstab Szingapúrban a Bloomberg tudósítása szerint.
"Befektetési politikánk évtizedek nemzetközi tapasztalataival épült fel, és nem áll szándékunkban rajta változtatni. Ez egy alapos, és kutatással megalapozott megközelítés, melyben hosszú távú befektetési horizontot jelölünk ki. Sokszor természetünkből fakadóan az ellentétes irányokat követjük, és ezáltal keressük a lehetőségeket" - mondta korábban Hasenstab a Templeton Global Bond Fund alap befektetési politikájáról abban a videóban, mely a Franklin Templeton Investments honlapján látható. A szakember szerint ezek a lehetőségek nem mindig a legnagyobb piacokon vannak.
A Templetonnál egyébként nem Hasenstab a legnagyobb "sztár", a piacon sokkal nagyobb gurunak tartják Mark Möbiust, a cég feltörekvő piacokért felelős vezetőjét. Ő már 2009 nyarán úgy nyilatkozott, hogy 2010-től a válság elmúltával a régióban Ausztria és Lengyelország mellett Magyarország kínálhat ígéretes befektetési lehetőséget, vagyis nem volt teljesen meglepő, hogy az elmúlt két évben a cég jelentősen növelte magyar kitettségét.
Beke Károly
mfor.hu