Egyáltalán nem meglepő módon a legszomorúbb emberek azokban az országokban élnek, ahol valamilyen gazdasági, politikai vagy egyéb más okból kifolyólag zűrzavar van - állapította meg a Gallup a 2015 Global Emotions felmérés eredményeként, mely 148 országban 153 ezer felnőtt megkérdezésével állítottak össze.
Így a legtöbb negatív élmény a felmérés szerint immár harmadik éve az irakiakat éri, őket Irán, Kambodzsa, Libéria, Dél-Szudán, Uganda, Ciprus, Görögország, Togo, Bolívia és a palesztin területek követik. Ezzel szemben a legkevesebb negatív élmény az üzbegisztániakat, a kínaiakat, mongóliaiakat, Myanmart és Oroszországot éri. Noha ezen országok lakóit kevés negatív élmény éri, egyáltalán nem jelenti azt, hogy túl sok boldog tapasztalatot szereznének nap mint nap.
A fentiek mellett igazán meglepő volt a felmérés legboldogabbakra vonatkozó eredménye, ami még a Gallup számára is váratlan volt. A felmérés készítése óta (vagyis 10 éve) ugyanis egyetlen évben sem történt hasonló: a legboldogabb országok mindegyike Latin-Amerikában van. És mit jelent ebben az esetben a legboldogabb? A felmérés elkészítése során a következő kérdéseket tették fel az alanyoknak:
- Kipihentnek érezted magad tegnap?
- Tisztelettel bántak veled tegnap?
- Sokat mosolyogtál, nevettél tegnap?
- Tanultál, vagy csináltál valami érdekeset tegnap?
- Mennyire élvezted a tegnapi napot?
A válaszok alapján a legboldogabb országok listája tehát a következő (zárójelben a maximális 100-ból elért pontszám):
- Paraguay (89)
- Kolumbia (84)
- Ecuador (84)
- Guatemala (84)
- Honduras (82)
- Panama (82)
- Venezuela (82)
- Costa Rica (81)
- El Salvador (81)
- Nicaragua (81)
Vagyis a parauayiak a legkipihentebbek, tisztelettel bánnak egymással, sokat mosolyognak és nevetnek, gyakran tanulnak, csinálnak érdekes dolgokat, és alapvetően is élvezetet találnak a napjaikban.
Ezzel szemben a legboldogtalanabbak:
- Szudán (47)
- Tunézia (52)
- Bangladesh (54)
- Szerbia (54)
- Törökország (54)
- Afganisztán (55)
- Bosznia-Hercegovina (55)
- Grúzia (55)
- Litvánia (55)
- Nepál (55)
Érdekesség még egyébként, hogy Afganisztánban a megkérdezettek 52 százaléka sokat mosolygott és nevetett az interjú előtti napon. Az irakiak 62 százalékát jellemzően az aggodalom érzése töltötte el előző nap, 57 százalék érzett fizikai fájdalmat, 55 százaléka volt stresszes, és a megkérdezett irakiak fele volt dühös.
mfor.hu