3p

Angela Merkel német kancellár szerint "még sok a tennivaló" a Görögország és nemzetközi hitelezői között folyó tárgyalásokon, "nagyon, nagyon intenzív" munkára van szükség ahhoz, hogy megoldást találjanak a görög pénzügyi problémákra.

A kancellár Rigában az Európai Unió keleti partnerségi csúcstalálkozójának megnyitása előtt nyilatkozott újságíróknak pénteken, egy nappal azután, hogy Francois Hollande francia elnökkel együtt megbeszélést tartott Alekszisz Ciprasz görög kormányfővel.

A Rigában csütörtök este tartott kétórás megbeszélés "nagyon baráti és konstruktív jellegű" volt, de világos, hogy Görögországnak folytatnia kell az egyeztetéseket az Európai Bizottsággal, az Európai Központi Bankkal EKB) és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) - jelentette ki Merkel. Hozzátette: a találkozón felajánlották a görög miniszterelnöknek, hogy szükség esetén Németország és Franciaország kész segíteni, ha vannak megvitatandó kérdések. Ám Görögországnak a nemzetközi hitelezőkkel kell dűlőre jutnia, és ehhez "nagyon, nagyon intenzíven kell dolgozni" - figyelmeztetett.

Egy név nélkül nyilatkozó magas rangú görög kormánytisztviselő elmondta: a francia elnök és a német kancellár felajánlotta személyes segítségét a tárgyalások felgyorsítására, hogy életképes és hosszú távú megoldást találjanak Görögország pénzügyi problémáira.

A francia elnök környezetéből kiszivárgott információk szerint a három vezető megállapodott abban, hogy "szoros kapcsolatban maradnak" a közeljövőben. Francois Hollande a találkozó előtt úgy fogalmazott, hogy ő és a német kancellár nem tárgyalhatnak az euróövezet nevében, de megpróbálják előkészíteni a terepet az euróövezeti pénzügyminiszterek következő, május végi vagy június eleji értekezletéhez.

A görög miniszterelnök derűlátó. Pénteken újságíróknak elmondta, hogy "nagyon konstruktív" megbeszélést folytatott a francia elnökkel és a német kancellárral a "nagyon baráti és jó légkörben" tartott találkozón. Ezért optimista, és úgy gondolja, hogy hamarosan megköthetik a hosszú távú, fenntartható és életképes megállapodást, amelyben nem ismétlik meg a múlt hibáit, és Görögország gazdasága ismét növekedésnek indul.

A rigai csúcsértekezlet zárása után Ciprasz kétoldalú megbeszélést tart majd Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével. Eközben Brüsszelben folytatódnak a szerdán felújított szakértői tárgyalások a görög kormány és a nemzetközi hitelezők között. Athén a megállapodás reményében új javaslatokat terjesztett a hét elején tárgyalópartnerei elé.

A Görögország finanszírozásának meghosszabbításáról február 20-án kötött megállapodás alapján a görög kormánynak egyeztetnie kell részletes reformjavaslatait a nemzetközi hitelezőkkel, majd az euróövezeti pénzügyminiszteri tanácsnak is rá kell bólintania az alkura, különben nem folyósítják a nemzetközi mentőcsomagból fennmaradt utolsó, 7,2 milliárd eurós részletet. A tárgyalások lassan haladnak, amiért a felek kölcsönösen egymást hibáztatják.

A helyzet sürgető, mivel a görög államkassza üres. Június 5. és 19. között Görögországnak 1,5 milliárd eurót kell átutalnia a valutalapnak, június 12. és 30. között pedig 5,2 milliárd dollár értékű kincstárjegyet kell megújítania, valamint ki kell fizetnie a nyugdíjakat és közalkalmazottak bérét, ami nagyjából 2,2 milliárd euró. Június-augusztusban összesen 11 milliárd eurót kell átutalnia a görög kormánynak a nemzetközi hitelezők számláira.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!